назад

Юристи системи БПД Сумщини допомагають жителям ОТГ вирішити актуальні правові проблеми громади

Об’єднані територіальні громади потребують правової підтримки, а жителі ОТГ – юридичних консультацій та роз’яснень. Тож фахівці системи безоплатної правової допомоги значну увагу приділяють просвітництву в громадах, а також допомагають розібратися в складних правових питаннях. Так, юристи Конотопського місцевого центру з надання БВПД Оксана Козіна та Валентина Волік на зустрічі із мешканцями села Сарнавщина Попівської громади розповіли про особливості транспортування природного газу та процедури зміни поставщиків газу, оскільки це питання є актуальним для місцевих жителів.

Згідно із законодавством транспортування газу здійснюється відповідно до договору, за яким транспортування природного газу газотранспортне підприємство зобов’язується доставити газ магістральними трубопроводами до пункту приймання-передачі газу та передати його замовнику, тобто жителям села. А замовник – кожне домогосподарство – зобов’язується сплатити газотранспортному підприємству встановлену вартість транспортування. Жителі села не погоджуються із даним підходом до оплати газу, оскільки в свій час вони побудували газопровід в селі за власні кошти та передали в обслуговування газовому господарству.

Оксана Козіна зазначила, що на даний час необхідно приймати виважені рішення та нести відповідальність за свої дії.

Валентина Волік розповіла присутнім про основні засади звернень громадян до державних інстанцій та підприємств, в тому числі, повідомила і про процедуру зміни поставщиків газу та умови функціонування ринку газу в Україні.

Основні кроки для зміни постачальника природного газу наступні:

І. Визначитися з ліцензованою компанією, від якої клієнт бажає отримувати послугу з постачання природного газу. Знайти перелік постачальників природного газу можна, наприклад, на сайті https://index.minfin.com.ua/tariff/gas/, де заодно й ознайомитися із цінами на газ. Перевірити, чи компанія має право на постачання газу, можна на сайті НКРЕКП. Для цього слід зайти за посиланням https://www.nerc.gov.ua/, потім вибрати розділ «Публічна інформація» – «Ліцензійний реєстр НКРЕКП» та натиснути на нього. Далі файл із повним переліком ліцензіатів НКРЕКП завантажиться на комп’ютер. У цьому електронному списку треба знайти постачальника природного газу за його юридичною назвою та у розділі «Статус ліцензії» перевірити її чинність.

ІІ. Подати заяву-приєднання встановленого зразка до нового постачальника. Для зміни постачальника природного газу побутові споживачі разом із заявою-приєднанням до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, підписану побутовим споживачем або уповноваженою ним особою, пред’являють постачальнику такі документи:

  • документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);
  • документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, – серія та номер паспорта);
  • належним чином оформлена довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).

Постачальник природного газу для укладення договору постачання природного газу має право додатково вимагати інші документи, перелік яких визначений на сайті такого постачальника.

Заяву приєднання можна заповнити покроково на сайті нового потенційного постачальника природного газу або ж так й надіслати скановану/сфотографовану заяву на його електронну скриньку. При цьому також слід вказати ЕІС-код (Energy Identification Code) – персональний код ідентифікації споживача як суб’єкта ринку природного газу або його точки комерційного обліку (за необхідності), присвоєний в установленому порядку Оператором ГРМ (по споживачах, які підключені до газорозподільної системи) або Оператором ГТС (по споживачах, які підключені до газотранспортної системи). ЕІС-код можна знайти у рахунках за розподіл та постачання газу, електронному кабінеті споживача (якщо ви його створювали), його можна дізнатися, звернувшись до ПАТ «Сумигаз» або ТОВ “Сумигаз збут”.

ІІІ. Отримати підтвердження від нового постачальника природного газу про схвалення заяви – приєднання.На розгляд заяви та документів потенційний постачальник має не більше 20 днів.Новий постачальник, після отримання заяви-приєднання, не пізніше ніж на 3-й робочий день з дня отримання заяви, надсилає повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. При цьому діючий постачальник автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір з іншим постачальником.У разі згоди постачальника укласти договір із споживачем, він вносить інформацію про нового споживача у свій Реєстр споживачів та з наступного дня починає постачати газ новому споживачеві.Новий постачальник протягом 3 робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

ІV. Розрахуватися з попереднім постачальником природного газу. Для цього попередній постачальник природного газу надсилає протягом 6 тижнів з моменту припинення газопостачання рахунок, який споживач має сплатити протягом 10 днів з моменту отримання або у разі незгоди звертатися до суду.

Важливо: відсутність індивідуального газового лічильника не є перешкодою для зміни постачальника природного газу. Кожен побутовий споживач природного газу має 2 договори: на постачання природного газу та на його розподіл. Це дві різні послуги. Постачальника природного газу ми обираємо вільно, розподіл природного газу здійснюють облгази.

Покази лічильників, які і раніше, треба передавати щомісяця з 1 по 5 число до ПАТ «Сумигаз», який формує рахунок за розподіл природного газу. Вартість природного газу тепер змінюється щомісяця і всі компанії з постачання природного газу мають оголошувати його вартість за 5 днів до початку нового місяця постачання. Це вони роблять на своїх офіційних сайтах, а також ця інформація міститься на сайті https://index.minfin.com.ua/ua/tariff/gas/.

Споживачі, які отримують субсидії, також мають право змінити постачальника газу, відповідно до останніх змін до законодавства, які були прийняті в кінці грудня 2020 року.

По закінченню заходу всі присутні отримали інформаційні матеріали з єдиним номером системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 та номером Конотопського місцевого центру 05447 6 23 47.