назад

Про виклики та досягнення за 6 років роботи – в інтерв’ю з директоркой Роздільнянського місцевого центру Тетяною Кулішовою 

01 липня для системи БПД особлива дата. Саме цього дня 6 років тому відкрилися 100 місцевих центрів по всій території України. Про те, що запам’яталося, про виклики та досягнення за цей час розповідає директорка Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Кулішова.

  • Яких результатів досяг Ваш Центр за час роботи? Чи ведеться якась статистика?

Статистичні дані ми збираємо та обов’язково аналізуємо, адже це не тільки дозволяє правильно планувати свою роботу, а й побачити, чи в правильному напрямку ми рухаємося.
Отже, якщо говорити мовою цифр, юрисдикція нашого центру охоплює 13 об’єднаних територіальних громад, за останніми офіційними даними- це близько 125 тисяч осіб.

Станом на 20 червня до працівників Центру надійшло більше 13,3 тис. звернень від клієнтів. Консультацій та роз’яснень потребували 11,3 тис. осіб. Прийнято майже 1,9 тис. рішень про надання безоплатної вторинної правової допомоги; 1,5 тис. разів допомога надавалася силами штатних юристів, у 415 випадках доручення видавалося адвокатам. Необхідно також зазначити, що кількість звернень щороку зростає, а це свідчить про довіру до системи БПД загалом і до нашого центру, зокрема.

  • Які виклики, на Ваш погляд, постали перед центром після його утворення?

Найперше, що спадає на думку – це недовіра з боку громадян. Не секрет, що українці здебільшого не довіряють державним інституціям. А тут зовсім нова установа, надає юридичну допомогу, ще й безоплатно. Дуже часто ми чули питання: «Чиї інтереси Ви представляєте? Як довго ваша організація буде працювати?» Тому основним нашим завданням на початку існування стало донесення інформації про центр, його цілі, завдання та принципи роботи. Це дало свої результати, зараз центр є впізнаваним і має певний авторитет в громаді.

  • Про колектив Центру

Колектив центру – найбільше моє надбання за роки роботи. Адже все, про що я розповідаю – результат саме їхніх старань. Мені неабияк в житті пощастило працювати разом з такими небайдужими професіоналами. За цей час ми маємо двох працівників, які стали адвокатами, ще один здаватиме кваліфікаційний іспит найближчим часом. Дуже цінно для мене, що ми разом радіємо успіхам та визначним подіям один одного. Так, ми були свідками чотирьох одружень та народження двох малюків. Традиційно разом відзначаємо професійне свято День юриста.

  • Які клієнти до Вас найчастіше звертаються?

Наш центр та бюро знаходяться в невеличких містах, тож основна частка наших клієнтів – це переважно жителі сільської місцевості. Найчастіше клієнтів цікавлять питання сімейного права – порядок укладення та розірвання шлюбу, порядок та підстави стягнення аліментів, відповідальність за ухилення від їх сплати. За останній рік ми спостерігаємо значне зростання кількості звернень, що стосується земельних правовідносин. Очевидно, це пов’язано з відкриттям ринку землі в Україні.

  • Чи є успішні справи за цей час?

Судами ухвалено 505 рішень на користь наших клієнтів. І це лише справи, де наші юристи були присутніми на судовому розгляді. Скільки рішень прийнято за результатами розгляду справ, де працівники лише складали процесуальні документи, порахувати важко. Адже коли рішення позитивне – клієнти не часто повертаються (а це значить, проблема вирішилася і все добре).

  • Які справи найскладніші? Яка запам’яталася найбільше?

Кожна справа унікальна по-своєму, адже за кожною стоїть жива людина зі своєю життєвою історією. Тому я вважаю, що простих справ у нас взагалі немає. Також не можливо спрогнозувати в якій справі та на якому етапі можуть виникнути додаткові складнощі. Особисто мені психологічно тяжко працювати зі справами, що стосуються захисту прав дітей та захисту жертв домашнього насильства.
А найбільше запам’ятовуються «екстремальні» справи – найбільша кількість судових засідань по одній справі, в якій інтереси представляв наш юрист – 23 засідання, справа розглядалася більше 1,5 років, і рішення по ній було прийнято на користь нашого клієнта. Також пам’ятаю найбільшу суму компенсації, що була стягнута на користь клієнта – 180 тисяч гривень, це справа також нашого юриста.

  • Які стосунки склалися з місцевою владою та громадськими організаціями, як вони змінилися за 6 років?

Я вважаю, що наша робота б неможливою без співпраці з партнерами, адже ми не існуємо в вакуумі і твердження про те, що один у полі не воїн є абсолютно справедливим. За час свого існування у центра склалися партнерські стосунки з місцевою владою. Були прийняті й успішно реалізовувалися Програми надання безоплатної правової допомоги населенню, втіленні в життя спільні правопросвітницькі проекти та інформаційні кампанії. І зупинятися ми не плануємо, то ж далі буде.