назад

«Захист майнових прав людей поважного віку»: реалізація проєкту на Сумщині

Довірливі, юридично не обізнані та мало поінформовані – такими є більшість людей поважного віку. І, на жаль, доволі частими є випадки, коли ця категорія громадян стикається з низкою правових проблем, зокрема що стосуються порушення їхніх майнових прав. Тому проєкт «Захист майнових прав людей поважного віку», що реалізує ГО «Суспільство і право» спільно із системою безоплатної правової допомоги та іншими громадськими організаціями, є актуальним та необхідним для цієї вразливої категорії населення. На Сумщині для колективу народного аматорського вокального ансамблю «Ветеран» (м. Білопілля) фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області разом із ГО «Північна правозахисна група» провели тренінг у межах даного проєкту.

На зустріч, що відбулася на базі Білопільського будинку культури, завітав колектив народного аматорського вокального ансамблю «Ветеран». Усі його учасники – люди поважного віку, зокрема багатьом з вокалістів понад 80 років. Незважаючи на вік, це активні, творчі особистості, які також цікавляться захистом своїх прав і неодноразово були учасниками правопросвітницьких заходів, які проводили для них юристи Білопільського бюро правової допомоги.

Цього разу колектив мав можливість взяти участь у тренінгу в межах  проєкту «Захист майнових прав людей поважного віку». У своєму вітальному слові виконавча директорка ГО «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна розповіла присутнім про співпрацю із системою безоплатної правової допомоги, поінформувала, яка мета проєкту, чим він корисний для людей похилого віку,  а також які питання будуть розглянуті під час тренінгу.

Тренером заходу виступила заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області, адвокат Валентина Волобуєва. Фахівчиня акцентувала увагу на питанні договорів. Зокрема:

  • Договір довічного утримання
  • Договір дарування
  • Спадкування за законом та заповітом

Доступною мовою (що є вкрай важливо для аудиторії людей поважного віку) юристка роз’яснила особливості кожного поняття, навели приклади із судової практики, розповіла, у яких випадках можуть виникнути проблемні питання та як їх можна вирішити.

«У договорі довічного утримання потрібно чітко визначати, у чому саме полягатиме догляд. Це, зокрема, може бути вид і кількість харчування, медичне обслуговування, підтримання у належному стані приміщення будинку чи квартири тощо. Розірвання договору можливе за рішенням суду», – пояснила Валентина Волобуєва.

Також фахівчиня розповіла про черги спадкування за законом і роз’яснила, хто до якої черги відноситься. Що ж стосується спадкування за заповітом, то юристка нагадала, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

«Чи обов’язково, щоб мій син був прописаний у квартирі, яка йому перейде у спадок?», «Які строки звернення до нотаріуса?», «Який варіант передачі майна кращий?» – ці та багато інших запитань лунало від учасників тренінгу. На них юристка надала вичерпні відповіді, а також наголосила на тому, що потрібно обов’язково читати та ознайомлюватися з усіма документами, які необхідно підписати.

Наприкінці заходу учасники отримали інформаційні буклети системи безоплатної правової допомоги, а також матеріали, виготовлені в межах проєкту  «Захист майнових прав людей поважного віку».

Довідково: метою проєкту є сприяння захисту майнових прав громадян похилого віку та здійснення профілактичних заходів із запобігання втрати майна шляхом підвищення правової обізнаності людей похилого віку через проведення інформаційно-просвітницьких заходів.