назад

Захист наймолодших клієнтів системи правової допомоги Львівщини

З чим асоціюється 1 червня? Здебільшого – з початком літніх канікул, морозивом і веселощами, однак ця дата має не тільки розважальний, а й правозахисний підтекст. У цей день в Україні та світі відзначають Міжнародний день захисту дітей.

Діти є однією з основних цільових категорій системи безоплатної правової допомоги з самого початку її створення. Для цього центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги Львівщини проводились круглі столи, зустрічі, уроки, квести, які згодом стали періодичною практикою правопросвітництва для дітей.

29 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей, Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області започатковано співпрацю з громадською організацією «Осоння» у сфері відновного правосуддя для неповнолітніх.

Зазначену співпрацю закріпили Меморандумом про взаємодію та співпрацю, що має на меті консолідацію зусиль, спрямованих для надання безоплатної правової та соціально-психологічної допомоги неповнолітнім, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

Минулоріч, коли про карантин й не здогадувались, під час проведення правопросвітницької кампанії «Відповідальне батьківство», центри з надання БВПД Львівщини активно проводили заходи для дітей. Зокрема у селищі Славське представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області спільно з Львівським та Червоноградським місцевими центрами долучились до комплексного заходу „Твої права – твій захист” для  таборуючих дітей на базі відпочинку „Політехнік”. Зазначений захід із правовою ігротекою і жвавою дискусією організували фахівці Стрийського місцевого центру.

В оздоровчого таборі «Росинка»  с. Зіболки, що на Львівщині, підлітки виклали логотип системи безоплатної правової допомоги під час правопросвітницького заходу на тему «Протидія цькуванню – виховання поваги до людської гідності» разом із заступницею директора Львівського місцевого центру БВПД Христиною Гаталяк.

З 2018 року Львівський місцевий центр до шкіл міста Львова та районних міст „привозив” із собою Кіноклуб з прав людини для показів кінофільмів фестивалю Docudays.UA „Боротьба Джамали”, „Я – Куба”, „Проголосуйте за мене, будь ласка” тощо.

У Буському місцевому центрі фахівці провели правопросвітницький тематичний урок на тему: «Стоп Булінг» у дитячому будинку змішаного типу “Добре серце”, що у селі Новий Милятин. Основна мета заходу – інформування дітей та підлітків щодо протидії насильству серед їх однолітків.

Наприкінці травня 2019 року відбулася акція «Ми стоїмо на сторожі твоїх прав, дитино» від Стрийського місцевого центру. Школярі мали можливість побувати у різних соціальних державних та громадських інституціях, які займаються захистом прав. В тому числі й у поліції та судах. Захід відбувся одночасно у містах, де розташовані 7 бюро правової допомоги та місцевий центр. Планувалося, що вона проводитиметься щороку напередодні Дня дитини, із врахуванням нових ідей.

У березні 2020 року ознайомитись з роботою Самбірського місцевого центу та підрозділів Самбірського відділу поліції мали нагоду учні старших класів школи №3 ім. Володимира Юричка під час правопросвітницького заходу “Права дитини”. Микола Шийко, директор Самбірського місцевого центру розповів школярам про права дітей, відповідальність за їх порушення та можливість безоплатно отримати усі види правових послуг у найближчих місцевих центрах. Згодом учні побачили з середини щоденну роботу працівників поліції, школярам продемонстрували зброю, спецзасоби та спеціально обладнані службові автомобілі.
Топові теми-2020, з якими представники Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області та патрульної поліції йшли до учнів Львова – це правові орієнтири для дітей; протидія булінгу; як діяти при затриманні; адміністративна відповідальність неповнолітніх (школи №6, 33, Львівський автомобільно-дорожній коледж).

Заслуговують на увагу ініціативи задля покращення правової обізнаності маленьких громадян.

Так, на базі дитячої бібліотеки у Трускавці ще з 2017 року діє “Правова школа «Територія Закону”, де систематично проходять навчання з юними читачами. У селі Підгородці при сільській раді на Сколівщині діє Дитяча дорадча рада, створена 2018 році як консультативно-дорадчий орган. А в 2019 році започаткувала свою діяльність Правова батьківська кав’ярня при бібілотеці на Бамі у Новому Роздолі. Це ініціатива Cтрийського місцевого центру, підтримана Новороздільською міською центральною бібліотечною системою. Цільова категорія – батьки.

Ініціатива „Знаю! Вмію! Розумію!”, організована  мережею місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, серед яких – Червоноградський місцевий центр,  у партнерстві з громадськими організаціями. Навчально-дискусійна платформа працює  на базі Інтернет-ресурсу ZOOM. Двічі на тиждень її учасники зустрічаються під час онлайн-занять, вивчають основи законодавства України; спілкуються з експертами в різних галузях.

Варто згадати, що системою безоплатної правової допомоги реалізовано серію буклетів, виданих за підтримки проекту „Доступна та якісна правова допомога в Україні”, з яких найбільшою популярністю серед наймолодших клієнтів користуються „Правові орієнтири для кожної дитини”; буклети містять актуальну правову інформацію про права дітей в 14, 15, 16 років.

Довідково

Міжнародний день захисту дітей засновано в 1949 році. Саме тоді у Парижі відбулася спеціальна сесія Міжнародної демократичної федерації жінок, на якій і було ухвалено рішення заснувати міжнародний День захисту дітей. Це було зумовлено тим, що після Другої світової війни багато неповнолітніх по всьому світу залишилися сиротами, без даху над головою, їжі і з різними захворюваннями.

Відзначати свято почали з 1950 року, а вже в 1989 році ООН представила Конвенцію з прав дитини. Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини в 1991 році, проте відзначати свято почала з 1998 року – після підписання президентом указу “Про день захисту дітей”.