назад

Захист прав дітей – у пріоритеті системи БПД Волині

Щорічно 1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей. У цей дуже хочеться привітати діток з їхнім святом та вкотре нагадати й дорослим про необхідність дотримання прав кожної дитини на життя, свободу думок і віросповідання, освіту, відпочинок і дозвілля, захист від насильства та експлуатації дитячої праці. Адже питання захисту прав дітей завжди було, є і буде пріоритетним напрямком діяльності системи безоплатної правової допомоги (БПД) Волині.

Про права дітей – від найменших до старшокласників

Бесіди, лекції, квести, відкриті уроки, тренінги – це далеко не весь перелік активностей, які лягають в основу правопросвітницької діяльності системи БПД Волині.

Так, за період 2020 року та станом на сьогодні понад сотню правопросвітницьких заходів для дітей – від найменших до старшокласників проведено фахівцями Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області, Володимир-Волинського, Ковельського та Луцького місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у співпраці з громадськими організаціями та партнерами, що опікуються правами дітей. ТОП-теми – права та обов`язки дітей, запобігання та протидія булінгу, кібербулінгу й домашньому насильству, захист прав неповнолітніх, які перебувають у складних життєвих обставинах тощо.

Такі заходи, перш за все, мають на меті різними формами донести дітям інформацію про їхні права, а також і про обов`язки. Особливо до вподоби малечі ігри та мультфільми на запропоновану тематику, а діти старшого віку дізнаються про свої права та способи їх захисту з різного роду тренінгів та лекцій, на яких вони мають змогу отримати відповіді на свої запитання та у різних змодельованих ситуаціях спробувати на практиці їх захистити.

Права дитини – це певні спеціальні можливості, які необхідні людині віком до 18 років для повноцінного існування і досягнення зрілості. Важливо, щоб кожна дитина знала, що всі рівні перед законом та суспільством, а тому будь-які прояви насильства, грубості чи упередженого ставлення до неї не повинні бути приховані. Наше основне завдання донести до кожного з них усвідомлення того, що їхні права захищені» – зазначає директор Ковельського місцевого центру з надання БВПД Василь Ковальчук.

Юридичні консультації та судові справи

У 2020 році до місцевих центрів за безоплатною первиною правовою допомогою (юридичними консультаціями) звернулося понад 30 дітей, у 2021 році – 10. Також, що варто зауважити, правом скористатися вторинною правовою допомогою, яка включає в себе складання документів процесуального характеру та представництво інтересів в суді скористалися минулоріч 20 дітей, а цьогоріч – уже 18.

Зазвичай діти звертаються з такими питаннями, як збільшення розміру та виплата аліментів, представництво інтересів у суді у справі про адміністративне правопорушення, право на укладення шлюбу тощо.

Життєві історії

Так, до Луцького місцевого центру звернулася неповнолітня дівчина, яка повідомила, що бажає укласти шлюб з майбутнім батьком своєї дитини. Чоловік не заперечував та підтримував таке бажання. Фахівець центру надав відповідні консультації та склав процесуальні документи до суду. Розглянувши справу, суд задовільнив позов. Таким чином, центр допоміг у створенні нової сім’ї.

Зворушлива історія трапилась і на Турійщині. До тамтешнього бюро правової допомоги звернувся чоловік, який розповів, що проживав у фактичних шлюбних відносинах із жінкою більше 14 років, однак шлюб між ними не був укладений. Від даного союзу у подружжя народилось п’ятеро дітей, які були зареєстровані відповідно до вимог чинного законодавства лише на матір. Після народження спільної п’ятої дитини раптово померла цивільна дружина. Дітям одразу було надано статус сиріт, їх вилучено у чоловіка та направлено до трьох різних установ Волинської області. Відтак, зібравши всі необхідні докази, фахівчиня системи БПД Волині склала позовну заяву про визнання батьківства та направила її до суду. За результатами розгляду справи, суд вирішив позовні вимоги клієнта задовольнити повністю. Таким чином, діти не залишились сиротами при живому батькові.

І ще одна справа, яку не можна не згадати. До Володимир-Волинського місцевого центру звернулась пані Наталія, яка є опікуном та піклувальником своїх неповнолітніх та малолітніх онуків зі зверненням про визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи його тим, що у її онуків померла мати, після смерті якої відкрилась спадщина, в тому числі на квартиру, яка знаходиться в м. Володимир-Волинський.

Маючи намір прийняти спадщину в інтересах своїх онуків, пані Наталія звернулася до нотаріальної контори. Проте у прийнятті спадщини їй було відмовлено у зв’язку з відсутністю належних документів на квартиру. Клієнти підпали під категорію для надання безоплатної вторинної допомоги як діти, які перебувають у складних життєвих обставинах відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».

Зібравши всі необхідні докази та обговоривши усі питання у справі, юрист центру підгототував позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно та клопотання про звільнення від сплати судового збору. Відтак, рішенням суду позов клієнтів було задоволено. Визначено право власності на спадкове майно, а саме на 1/3 частки квартири кожній дитині після смерті їх матері.