назад

Захист прав дітей в Одеському регіоні

Система безоплатної правової допомоги активно сприяє захисту прав дитини та їх укріпленню. День захисту дітей – це свято, яке щороку нагадує суспільству про необхідність захищати права неповнолітніх, дає можливість звернути увагу на правові проблеми, з якими стикаються діти. Надзвичайно важливо, щоб вони відчували свою захищеність та те, що у них є права, які ніхто не може порушувати.

Діти – суб’єкт права на безоплатну правову допомогу

Право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги мають усі діти,незалежно від віку та сімейного стану. Кожна дитина може отримати правову консультацію чи роз’яснення, як їй краще діяти в тій чи іншій ситуації. За потреби дитині буде призначений адвокат чи юрист для представлення інтересів у суді.

Протягом 2020-2021 року до центрів/бюро БПД надійшло понад 1000 звернень щодо забезпечення дотримання прав дітей. З них 986 про надання первинної правової допомоги та 202 про надання вторинної правової допомоги.

Заявники скаржилися на невиконання батьківських обов’язків, просили допомогти врегулювати суперечки між батьками або їхніми родичами щодо виховання дітей, вимагали позбавлення батьківських прав, зверталися з проханням посприяти в усиновленні та встановленні опіки, поверненню дитини батькам. Найбільше звернень стосувалися питання стягнення аліментів на дитину (зміна розміру аліментів та зміна способу стягнення), встановлення факту родинних відносин, прийняття спадщини неповнолітньою особою, оформлення паспорта громадянина України, надання права на шлюб. Окрема частина звернень стосувалася захисту від домашнього насильства та захисту прав дитини в кримінальному провадженні.

Механізм звернення до центру з надання БВПД

Кожна дитина через законного представника (батьків, опікуна/піклувальника) має право звернутися до будь-якого центру або бюро правової допомоги та отримати кваліфіковану допомогу юриста.

Законні представники надають до Центру наступні документи:

  1. паспорт, ідентифікаційний код;
  2. свідоцтво про народження дитини;
  3. рішення органу опіки та піклування про призначення опікуна або рішення суду про призначення опікуна.

Центр протягом десяти днів з дня надходження звернення приймає рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Особи, які досягли 18-річного віку і бажають звернутися до суду, наприклад для стягнення аліментів до досягнення 23 років, можуть самостійно звернутися до центру та отримати адвоката від держави або спеціаліста центру для вирішення цього питання.

Правопросвітницька діяльність – спосіб досягнення обізнаності дітей про їх права

Громадське суспільство, державні та навчальні установи і взагалі кожна особа повинні виконувати зобов’язання, які держави, що ратифікували Конвенцію про права дитини, взяли на себе тридцять років тому, для досягнення реального забезпечення прав дитини. У цій справі дуже важлива співпраця державних органів, партнерів та громадських організацій. Це дає можливість створювати та впроваджувати важливі ініціативи.

Центри з надання БВПД в Одеській області спільно з партнерами системи (Нацполіція, органи пробації, прокуратури, представники з числа суддів та адвокатів, громадських організацій, соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді) проводять правопросвітницьку діяльність, яка спрямована на якісну профілактичну діяльність у дитячому середовищі та на досягнення обізнаності дітей про свої права і куди звертатися у разі їх порушення.

Протягом 2020-2021 року фахівці системи БПД Одеського регіону провели більше 100 заходів у форматі інформаційних зустрічей, семінарів, вікторин, акцій, круглих столів, тренінгів, флешмобів, інтерактивних лекцій, правових кінопоказів тощо. Вони повністю адаптовані під дітей різного віку починаючи від тематики до способу подачі інформації. На період карантину заходи проводилися в онлайн-режимі за допомогою додатку ZOOM.

Найактуальнішими темами таких заходів були: «Протидія булінгу в дитячому середовищі», «Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Права дитини в навчальному закладі», «Запобігання та протидія торгівлі людьми», «Захист інтересів та прав дитини», «Дитяча безпека на дорогах та під час відпочинку на канікулах», «Права дітей сиріт та дітей, що залишились без піклування батьків», «Інклюзивне навчання», «Абетка твоїх прав у Країні казок» тощо. Також було проведено ряд заходів, присвячених акції «16 днів проти насильства».

Не словом, а ділом: приклад успішної справи щодо захисту прав дитини

Прикладом успішного захисту прав дітей, що були здійснені адвокатами та фахівцями системи БПД Одещини, є історія дитини, яка через відсутність паспорта громадянина України не могла отримати документ про закінчення навчального закладу.

«Микола (ім’я змінено з етичних міркувань)проживає в м. Ізмаїл, хлопцю було 17 років але він досі не мав паспорта громадянина України. Через відсутність паспорта не міг отримати документ про закінчення навчального закладу. Мама не могла допомогти дитині зробити паспорт (вона не громадянка України, мала лише посвідку на тимчасове перебування в Україні, яка була прострочена), а батько зголосився допомогти лише за умови, якщо син поверне йому всі виплачені аліменти. Ситуація ускладнювалася тим, що Миколі вже через кілька місяців мало виповнитися 18 років. Фахівцями Ізмаїльського МЦ були надіслані запити до відповідних органів, здійснена комунікація з відділом ДМС, результатом чого стало те, що хлопець отримав паспорт та в подальшому документ про закінчення навчального закладу».

Відновне правосуддя: новий підхід реагування на злочин, що вчинений неповнолітніми

У житті нерідко трапляються випадки, коли діти, перебуваючи у складних життєвих обставинах, схильні до протиправної поведінки. Далі життєвий сценарій часто буває однотипним – злочин, в’язниця. Та вже давно підтверджено, що такий підхід негативно впливає на дитину і аж ніяк не сприяє її виправленню. Саме в таких випадках на допомогу приходить відновне правосуддя, яке впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи БПД за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та ГО «Платформа прав людини».

Дана програма застосовується за чотирьох умов:

  1.  є потерпіла сторона;
  2. якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  3. якщо неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  4. і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності. Така дитина не отримає «клеймо» злочинця. Медіаторами (посередниками) у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють із системою БПД та успішно пройшли навчання.

В Одеській області з моменту роботи проєкту – 05.02.2019 року – згоди на участь у Програмі з відновного правосуддя обох сторін – неповнолітнього та потерпілого – отримано у 26 випадках. Укладено 20 угод про застосування Програми відновлення. У 16 випадках суд уже ухвалив рішення про звільнення учасників програми від кримінальної відповідальності. Окремі учасники програми ще очікують рішення суду або не завершили проєкт успішно, зокрема сторони відмовилися від укладання угоди про примирення або неповнолітні не пройшли програму ресоціалізації.

Кожна дитина повинна знати, що всі громадяни України рівні перед законом та суспільством, а тому будь-які прояви порушення прав відносно неї не повинні бути приховані, незалежно від того, ким вони порушуються: батьками, вихователями чи навіть однокласниками. Ми докладаємо максимум зусиль для забезпечення достатнього рівня обізнаності дітей про їх права та можливі шляхи їх захисту, адже права кожної людини беруть свій початок саме з прав дитини», – коментують фахівці системи БПД в Одеській області.