назад

Захист прав та правова освіта дітей на Тернопільщині

Діти – особлива категорія громадян, яка потребує особливого правового та соціального захисту з боку держави. Фахівці центрів правової допомоги Тернопільщини постійно проводять правопросвітницьку діяльність для неповнолітніх, розповідаючи про їх права та способи правового захисту. Під час карантину така робота переведена в он-лайн простір.

В рамках проведення правопросвітницьких заходів у навчальних закладах працівники Кременецького місцевого центру часто використовують навчально-розважальну гру «Важниця». Вона спрямована на те, щоб прищепити дітям навики та звичку вирішувати свої проблеми у правовий спосіб.

Учні старших класів щодня мають по 7-8 уроків. Також, більшість з них готуючись до ЗНО відвідують репетиторів. Все це створює серйозне навчальне навантаження на дітей. Постійні уроки, завдання, уроки, завдання і т.д. Тому, використання при проведенні правопросвітницьких заходів ігор психологічно розвантажує учнів та сприяє кращому засвоєнню правничих знань. А азарт, який запалюється при бажанні отримати перемогу в змаганні стимулює розумову діяльність та концентрує пам’ять.

– говорить інтегратор центру Ярослав Лис.

Повсякчасно учасники добре справляються із своїми завданнями, демонструючи достатній рівень знань, а також витримку та дисциплінованість. В результаті учасники в ігровій формі закріплюють свої знання в галузі права та отримують нову інформацію, що допоможе їм та їхнім близьким у різноманітних життєвих ситуаціях.

Фахівці Тернопільського місцевого центру у співпраці з Управлінням освіти та науки Тернопільської міської ради, проводять роботу не лише з учнями Тернопільських шкіл, а й зі шкільними психологами та педагогічними колективами, що активно сприяє захисту прав дітей з їхньої сторони.

Згідно ч.1 ст 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” усі діти мають право отримати вторинну правову допомогу від держави, тому такі звернення не є поодинокими. Досить поширеним є представлення інтересів потерпілих неповнолітніх в кримінальних провадженнях. Особливо емоційноважкими є ситуації, коли діти стають жертвами сексуального насильства з боку близьких родичів чи сусідів. Саме така форма насильства є найбільш прихованою. Так, в практиці центрів є справи, де адвокати здійснювали представництво інтересів неповнолітніх у кримінальних провадженнях за статтею «Згвалтування».

Важливо в таких злочинах, які вчиняються щодо дітей – не мовчати, а вчасно звернутися за допомогою. А завдання фахівців центрів правової допомоги вчасно та якісно надати правові послуги соціально незахищеним категоріям громадян.

– зазначає директор Чортківського місцевого центру Марія Гамбаль.

Звісно, юристи системи здійснюють захист прав дітей не лише у кримінальних провадженнях. На жаль, іноді батьки нехтують своїми обов’язками щодо піклування та виховання дитини. І тоді постає питання щодо позбавлення батьківських прав несумлінного батька чи матір.

Саме з такою ситуацією стикнулася 17 річна Марина, яка звернулася до Кременецького місцевого центру з метою отримання правової допомоги для написання позовної заяви про позбавлення її матері батьківських прав та представництва інтересів в суді.

Оскільки, з січня 2008 року матір дівчини проживає окремо та не бере участі у її вихованні, не провідує її, не цікавиться її здоров’ям, успіхами у навчанні, морально та матеріально не підтримує. Сама ж дитина проживає разом з батьком, який повністю взяв на себе обов’язки щодо її виховання, розвитку та матеріального забезпечення.

Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння стала заява матері на ім’я директора коледжу, в яком дитина навчається, щодо відрахування її дочки з числа студентів за власним бажанням.

Адвокат системи Мирослава Вальчук допомогла неповнолітній М. позбавити батьківських прав безвідповідальну матір в судовому порядку.

Система безоплатної правової допомоги завжди на захисті твоїх прав. Не мовчи, право з тобою!