назад

Захист прав учасників бойових дій обговорили у Чернігові

Учасникам бойових дій держава гарантує значний перелік пільг, що, в окремих випадках, породжує ситуації, коли  право на певну пільгу не виконується, або виконується в обсязі меншому, ніж передбачений законом. В таких ситуаціях добитись справедливості можна тільки в правовому полі. Для захисту порушених прав учасників бойових дій, законодавством передбачено доступ цієї категорії громадян до безоплатної вторинної правової допомоги.

Окрім цього, за правовою допомогою учасники бойових дій можуть звертатись і до ряду інших установ і організацій. Тому, для обговорення питань взаємодії організацій та установ, до яких можуть звертатись учасники бойових дій за захистом своїх прав, Чернігівським місцевим центром з надання БВПД було ініційовано проведення круглого столу.

Про право затриманих на захист та порядок залучення адвоката у кримінальних провадженнях, розповіла Ірина Протченко, директор Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області.

Окрім цього, було обговорено питання виплати учасникам бойових дій щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня. Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 визнано неконституційним окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”  застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно положень частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відтак, з 27 лютого 2020 року учасники бойових  дій набули право на виплату разової щорічної грошової допомоги, розмір якої дорівнює   п’яти мінімальним пенсіям за віком. 

Обговорили і вирішення земельних питань, які актуальні, як для учасників бойових дій, так і решти громадян. Було звернено  увагу присутніх на те, що відповідно до постанови КМУ №1113  від 16 листопада 2020 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення будуть передані у розпорядження новостворених органів місцевого самоврядування. Відтак, для отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства,  учасникам бойових дій необхідно буде звернутись з відповідним клопотанням до органу місцевого самоврядування, у комунальній власності якого, перебуває бажана земельна ділянка. Також було наголошено, що місце проживання не впливає на право  громадянина на отримання земельної ділянки в тій чи іншій місцевості.

В круглому столі взяли участь:  директор Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Ірина Протченко, директор Чернігівського місцевого центру з надання БВПД Володимир Бобруйко, представник уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області Ірина Жмака, регіональний координатор взаємодії з громадськістю уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернігівській області Алла Лепеха, юрист ГО «МАРТ» Дмитро Науменко, юрисконсульт Чернігівського міського центру соціальних служб, заступник начальника відділу комунікації та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Чернігівській області Дмитро Савуляк, кореспондент АрміяInform Ігор Березинський та учасники бойовий дій.