назад

Захист прав учасників бойових дій та військовослужбовців

Пан Павло, який 5 років проходив військову службу у одній з військових частин Запоріжжя, брав участь у військових операціях та має статус УБД, у 2019 році був звільнений з військової служби.

Йому зробили повний розрахунок заробітної плати, але не виплатили компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки для учасників бойових дій. Керівництво військової частини аргументувало це  відсутністю рапортів про надання додаткової відпустки протягом всього часу проходження служби.

Пані Олена, яка одна виховує двох неповнолітніх дітей, з 2015 по 2020 рік у зв’язку з проведенням АТО  не могла скористатися додатковою соціальною відпусткою. Звернувшись із рапортом до керівництва військової частини, вона отримала відмову, через те, що виплата компенсації за невикористані соціальні відпустки при звільненні не врегульовано законом.

Пан Дмитро, який є учасником бойових дій, у період 2016-2017 років отримував разову  грошову  допомогу, яка виплачується щорічно  до  5  травня  учасникам  бойових  дій  у  розмірі  п’яти мінімальних пенсій за  віком,  у розмірі, який є значно меншим ніж п’ять мінімальних пенсій за  віком.

Всіх перелічених осіб, які є учасниками бойових дій поєднує те, що вони мали певні правові проблеми, за допомогою у їх вирішенні звернулись до фахівців системи безоплатної правової допомоги, де їх права були захищені.

Учасники бойових дій, військовослужбовці щодня захищають мир та спокій українців та держави, яка в свою чергу захищає права тих, хто стоїть на захисті країни.

У 2017 році набрали чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які значно розширили права ветеранів війни та учасників бойових дій (далі – УБД), а також осіб, які звернулися для отримання такого статусу, щодо отримання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – БВПД). Раніше ці особи  могли звернутись  за БВПД виключно щодо питань їхнього соціального захисту, то з 2017 року – вони можуть звертатись з будь яких правових питань.

За цей час була зроблено багато: налагоджено комунікацію, завойовано довіру та виграно не одну справу. На теперішній час ці особи входять в п’ятірку категорій, які найчастіше звертаються за правовою допомогою.

Як показує статистика, щодня кількість правових проблем УБД збільшується. Раніше найчастіше звертались з питань соціального захисту, наразі коло правових питань розширилось.

П’ятірка правових питань:

  • Трудові (стягнення компенсацій за невикористані відпустки при звільненні, оскарження наказів про звільнення, індексація заробітної плати);
  • Питання стягнення заборгованості за кредитними договорами;
  • Отримання та оформлення земельних ділянок;
  • Отримання соціальних пільг
  • Сімейні правовідносини

Допомога УБД та ветеранам війни в цифрах (Донецька та Запорізька області)

  • 22 правопросвітницьких заходи проведено у 2021 році
  • понад 200 УБД, військовослужбовців відвідали вказані заходи, на яких знайомились з останніми змінами у законодавстві, отримали поради та механізми дій у випадку порушення прав, зокрема  щодо порядку отримання соціальних пільг, оскарження рішень тощо.

Завдяки правопросвітницькій компанії кількість звернень збільшується.

  • більше 1000 осіб звернулось за 9 місяців 2021 року до центрів системи БПД. В минулому році звернулось близько 700 осіб.

Завдяки професіоналізму та напрацьованій практиці фахівців системи БПД  військовослужбовці  та  УБД отримують якісні правові послуги!