назад

Захист прав внутрішньо переміщених осіб: досвід Житомирщини

Анексія Криму та збройна агресія Російської Федерації на Сході України у 2014 змусила мільйони наших громадян залишити свої будинки та виїхати на неокуповані території. У 2017 внутрішньо переміщенні особи отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. З якими правовими питаннями вони приходять до центрів і бюро Житомирщини та як адвокати і фахівці центрів і бюро захищають їх права, читайте у нашому огляді.

Найбільш розповсюджені питання з якими звертаються внутрішньо переміщені особи до фахівців системи безоплатної правової допомоги: це визнання фактів народження чи смерті на тимчасово окупованих територіях, поновлення призупинених пенсійних виплат, соціальної допомоги, розлучення  та призначення аліментів, тощо.

Фахівці центрів та бюро правової допомоги проводять чимало правопросвітницьких заходів.

Важливо аби внутрішньо переміщені особи знали про можливість отримати не лише правову консультацію, а й у разі потреби скористатись безоплатною вторинною правовою допомогою. Саме тому ми тісно співпрацюємо з громадськими організаціями «Мир на долоні» у Житомирі та «Добротвор» у Коростені. Завдяки такій співпраці ми активно долучаємось до заходів, під час яких інформуємо про можливість звернутись до центрів або бюро правової допомоги, – розповідає фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Дар’я Гончарова.

Фахівці центрів активно долучались до адвокаційної кампанії «Кожен голос впливає». Мета якої була внести зміни до законодавства, які б дозволили реалізувати виборчі права переселенців та трудових мігрантів. У 2019 році відповідні зміни були ухвалені депутатами Верховної Ради України. А отже мільйони наших громадян отримали можливість голосувати на місцевих виборах за місцем свого проживання.

Завдяки професіоналізму адвокатів та фахівців системи БПД є чимало справ де вони захистили порушені права ВПО у суді.

Адвокат з Овруча допоміг внутрішньо переміщеній особі визнати виконавчий напис нотаріуса на суму понад 800 тис. грн таким, що не підлягає виконанню.

 

Військові події на сході країни змусили пана Олега Михайлова (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань, – прим. автора) переїхати до Овруцького району Житомирської області.

На початку 2019 року, пан Олег отримав постанову про відкриття виконавчого провадження про стягнення з нього на користь банку понад 800 тис. грн.

У лютому 2019року він звернувся до Овруцького бюро правової допомоги за консультацією. Чоловік був у розпачі і розповів, що у 2008 році взяв машину у кредит. Згодом, коли він через вимушене переміщення не зміг платити кредит, він повернув машину банку та був впевнений, що нічого не винен банківській установі. Пан Олег запитував чи можливо скасувати виконавчий напис нотаріуса на підставі, якого виконавчою службою відкрито виконавче провадження.

Фахівчиня бюро Ольга Могилевець проконсультувала чоловіка. Пояснила, що він, як внутрішньо переміщена особа має право на безоплатну вторинну правову допомогу.

На момент звернення до бюро пан Олег жодної вимоги зі сторони банку про необхідність повернення коштів не отримував, не був відповідачем у справах про стягнення з нього на користь банку коштів. Проте він отримував кредит в банку для придбання автомобіля. Згодом, авто було вилучено банком у рахунок погашення боргу.

Коростенський місцевий центр з надання БВПД видав доручення адвокату Віктору Лугинцю.

Зібравши відповідний пакет документів Віктор Лугинець підготував позов до Овруцького районного суду Житомирської області.

Суд першої інстанції відмовив позивачу у задоволенні позову до банку.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції чоловік подав апеляційну скаргу. Житомирський апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове судове рішення, яким виконавчий напис нотаріуса, про стягнення суми заборгованості за кредитним договором визнано таким, що не підлягає виконанню.

Згодом банк подав касаційну скаргу.

Постановою Верховного суду касаційну скаргу банку залишено без задоволення, а постанову Житомирського апеляційного суду від 3 грудня 2019 року залишено без змін.