назад

Захист права власності на землю

Право власності на землю гарантує Конституція України, а його набуття та здійснення відбувається через закони, які регулюють земельні відносини. Аби сприяти дотриманню прав землевласників, Кельменецький місцевий центр з надання БВПД у межах проєкту «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство України» проводить правопросвітницькі заходи та юридичні консультації.

Так, зокрема, робоча група юристів центру – Альона Луцик, Анатолій Гончар, Юлія Олійник, Наталя Чекмак та Галина Руснак, провела виїзди до Мошанецької сільської ради та фермерського господарства “Елла-2015” (м.Хотин). Відбулася низка круглих столів із працівниками установ, де  обговорили право на захист та порядок його реалізації власниками земельних ділянок.

«Сутність права на захист полягає у можливості його власника самому вчиняти юридично важливі дії. За ст.13 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності та господарювання. Вона також закріплює рівність перед законом усіх без винятку суб’єктів права власності і гарантує кожному захист його прав і свобод. Ці положення мають визначальне значення і для суб’єктів земельних правовідносин», – зауважила Наталя Чекмак.

За положеннями Земельного кодексу, власник земельної ділянки чи землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть, якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а також на відшкодування завданих збитків. Важливо знати, що захист прав на землю відбувається в адміністративному та судовому порядку.

Так, захист прав громадян і юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
●  визнання прав;
● відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, та запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
●  визнання угоди недійсною;
●  визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
●  відшкодування заподіяних збитків;
●  застосування інших, передбачених законом, способів.

Принагідно учасники зустрічей дізналися про алгоритм отримання безоплатної вторинної правової допомоги окремими категоріями громадян. При цьому юристки наголосили, що громадяни України – власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості, мають змогу отримати таку допомогу для вирішення проблем у сфері земельного права.

Важливі ресурси:

–        Державний реєстр речових прав на нерухоме майно: https://kap.minjust.gov.ua/services/registry

–        Єдиний державний реєстр адміністративних послуг: https://my.gov.ua/

–        Електронні послуги Держгеокадастру: https://e.land.gov.ua/

–        Державний земельний кадастр: https://map.land.gov.ua/

–        Державний аграрний реєстр: https://www.ar.gov.ua/