назад

Захист трудових прав громадян на Рівненщині

Питання захисту трудових прав складають всього 3,5% від загальної кількості звернень громадян до центрів безоплатної вторинної правової допомоги Рівненщини. Проте, насправді, порушень трудових прав – значно більше. Адже, по-перше люди не повною мірою володіють інформацією, не лише про свої обов’язки, але й про права. По-друге, громадяни не воліють витрачати свій час на «боротьбу» з роботодавцями, коли їх схиляють до неофіційного працевлаштування чи змушують працювати понаднормово. Далі, розповімо вам про найпоширеніші випадки порушення трудових прав на Рівненщині та про те, як фахівці системи БПД допомагають вирішити такі проблемні питання.

Серед найпоширеніших питань щодо захисту трудових прав, з якими звертаються клієнти – отримання заробітної плати та виплати внаслідок пандемії COVID-19, підтвердження трудового стажу, звільнення за ініціативою роботодавця, виплата лікарняних після закінчення трудової діяльності, припинення трудових відносин, стягнення заборгованості по заробітній платі за трудовим договором, розірвання трудового договору та врахування до страхового стажу період отримання допомоги по безробіттю.

    «Окремо, можна виділити, питання пов’язані із підтвердженням трудового стажу для призначення пенсії. Так, юристи Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в судовому порядку допомагають клієнтам захистити їхнє законне право щодо перерахунку пенсій», –  говорить директор Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Алла Негрей.

У Сарненському МЦ з надання БВПД звернення із трудових питань становлять 3% від загальної кількості. Найчастіше клієнти звертаються із такими питаннями як: порядок надання відпустки особам, які є постраждалими від Чорнобильської катастрофи, стягнення невиплаченої заробітної плати, підстави звільнення (за власним бажанням, за угодою сторін), стягнення компенсації за невикористану відпустку.

«До нашого центру звернулася клієнтка, якій потрібна була правова допомога для визнання незаконними дій та зобов’язати  установу, де вона працювала, нарахувати та виплатити допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами. Клієнтка розповіла, що так сталося, що її посаду вивели з посади зі штатного розпису на період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Також їй не виплачувалась допомога по вагітності і пологах відповідно до посади, на якій вона працювала. Ми звернулись  до суду із позовною заявою про визнання дій незаконними, нарахування та виплату допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами. Суд задовольнив позовні вимоги у повному обсязі», – розповідає заступник начальника відділу правопросвітництва та надання БПД Сарненського місцевого центру з надання БВПД Анастасія Новацька.

Наступна  історія про те, як той, хто захищає нас, за допомогою  фахівців нашого центру успішно відстояв свої права.

«До нас звернувся учасник АТО. Чоловіку потрібна була допомога для звернення до суду, щоб визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати  йому грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій за три роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби. До того ж,  він хотів зобов`язати військову частину нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за згаданий період. Я взялася допомагати чоловікові, адже дуже хотіла захистити права воїна. Вивчивши усі потрібні документи, я підготувала до суду потрібну позовну заяву про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій. Як результат, рішенням суду позов було задоволено повністю», – говорить Анастасія Новацька.

До того ж, фахівці центрів БВПД Рівненщини інформують про те, як захистити трудові права під час правопросвітницьких заходів. Адже дуже важливо, щоб громадяни знали механізми захисту своїх трудових прав. Причому, що цільовою аудиторією проведення таких заходів є як дорослі, так і діти.