назад

Захист трудових прав клієнтів системи БПД в Одеській області

Трудові права є одними з найважливіших прав людини. Адже від того, наскільки вони дотримуються, залежить рівень життя не лише працівника, а й членів його родини. У зв’язку з карантином, проблема захисту прав працівників є надзвичайно актуальною.

Минулого року до центрів з надання БВПД в Одеській області надійшло понад 600 звернень щодо захисту трудових прав. Найчастіше у центри чи бюро правової допомоги зверталися малозабезпечені, особи з інвалідністю та внутрішньо переміщені особи.

Порушення прав громадян у сфері трудових відносин, з якими зверталися громадяни у центр/бюро: оскарження незаконного звільнення та поновлення на роботі; стягнення заробітної плати в судовому порядку; підтвердження трудового стажу в судовому порядку у зв’язку з відсутністю документів, які підтверджують стаж роботи, необхідного для призначення пенсії; встановлення факту припинення трудових відносин; встановлення факту приналежності трудової книжки особі; звільнення особи в період перебування на лікарняному та інші.

На жаль, статистика звернень досить сумна, випадки порушення трудових прав громадян є непоодинокими. Саме тому важливою є правопросвітницька робота в даному напрямку, аби громадяни знали – захистити свої трудові права можливо, і ми допоможемо це зробити. Основна порада – звертатися за допомогою до фахівців та відстоювати свої права», – зазначають юристи системи БПД.

З метою підвищення правової обізнаності громадян в сфері працевлаштування торік фахівцями системи в Одеській області було проведено 62 правопросвітницьких заходу. Їх проводили переважно у центрах зайнятості, центрах пробації , а також спільно з громадськими організаціями.

Теми, які були висвітлені:  трудові права та гарантії молоді; особливості працевлаштування осіб з інвалідністю. Трудові права осіб з інвалідністю; захист трудових прав працівників в умовах карантину; запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці, гарантії при офіційному працевлаштуванні; пільги для осіб з інвалідністю у сфері працевлаштування; запобігання трудовій експлуатації,протидія торгівлі людьми; запобігання нелегальній трудовій міграції; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у соціально-економічній сфері, ризики нелегального працевлаштування тощо.

За кожною виграною справою – кропітка робота юристів та адвокатів системи БПД.

Приклади життєвих історій захисту трудових прав наводять представники місцевих центрів:

  • З питанням захисту трудових прав звернувся до юристів Іванівського бюро правової допомоги житель села Знам’янка – пан Анатолій. Більше двох років він працював трактористом в комунальному підприємстві, але раптом його викликав до себе керівник і запропонував звільнитися «по-хорошому», бо на місце тракториста претендував знайомий керівника.

Пан Анатолій обурився, адже за час роботи нарікань на нього не було, та й чому він повинен «йти по-хорошому», аби на його місце міг влаштуватися хтось інший, той хто має зв’язки? Так і відповів він своєму керівнику, на що отримав відповідь: «Дарма ти так, значить будемо псувати твою трудову книжку звільненням з інших підстав». І за два тижні після цієї розмови пан Анатолій дізнався, що його звільнено за прогул.

Для захисту трудових прав було призначено начальника Іванівського бюро правової допомоги Вадима Почтаря. Пан Анатолій був пригнічений, адже його просто викинули з роботи всупереч всім нормам трудового права, ще й в розпал карантину з причини нібито неявки на роботу протягом 20 днів. При чому, він пояснив, що на роботу ходив, і всі завдання керівника виконував. Оскільки мирним шляхом цей спір владнати не вдалося, єдиним виходом для пана Анатолія стало звернення до суду з позовною заявою про визнання звільнення незаконним і поновлення його на роботі.
Іванівський районний суд Одеської області підтримав позовні вимоги, визнав звільнення пана Анатолія незаконним та скасував наказ про його звільнення.

Працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Однак, хочу звернути увагу, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), ці строки продовжуються на строк дії такого карантину», – коментує юрист.

Також важливою гарантією захисту трудових прав є те, що позивачі у справах про поновлення на роботі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

  • Перебуваючи на посаді майстра виробничого навчання у Білгород-Дністровському ліцеї, чоловік уклав контракт на проходження військової служби у Збройних силах України під час дії особливого періоду. У 2018 році по закінченню служби та повернувшись додому він дізнався, що одразу після підписання контракту у 2016 році був звільнений з займаної посади. За правовою допомогою він звернувся до Одеського місцевого центру.

В інтересах клієнта складено та подано позовну заяву про поновлення клієнта на роботі та стягнення з підприємства середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Рішенням суду першої інстанції відмовлено в задоволені позовних вимог, аргументуючи це пропуском термінів позовної давності.
Враховуючи, що військовослужбовець перебував в зоні АТО та не мав змоги дізнатися про порушення свого трудового права, адвокат системи БПД Тетяна Волощук звернулась до апеляційного суду, яким й було задоволено вимоги учасника бойових дій, визнано незаконним та скасовано наказ про звільнення, а також поновлено на роботі та зобов`язано підприємство виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.

З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/87137229