назад
17.06.20

Засідання робочої групи міста Києва, щодо реалізації програми відновлення для неповнолітніх, підозрюваних у вчиненні злочину

У  Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві відбулось перше засідання членів робочої групи – представників партнерських установ та організацій, які будуть долучені до впровадження в місті Києві програми відновлення для неповнолітніх, підозрюваних у вчиненні злочину.
Мета цього проєкту – дати шанс неповнолітньому не бути засудженим, який скоїв невеликої чи середньої тяжкості злочин, ресоціалізувати його та запобігти вчиненню повторних правопорушень.

«Минулого року, даний проєкт реалізовувався у шести областях України:  Одеській, Донецькій, Львівській, Харківській, Луганській та Миколаївській. Цьогоріч завдяки позитивному досвіду пілотних регіонів, програму поширено на всю територію України»,  – розповів директор Регіонального центру з надання БВПД у місті Києві Михайло Харін.

Відтак на установчому засіданні учасники обговорили ключові напрямки взаємодії під час реалізації проєкту, а також визначили першочергові алгоритми комунікації та заходи, які будуть втілені в життя. Зокрема, заступник начальник відділу ювенальної юстиції прокуратури міста Києва – Марія Костюк повідомила про готовність органів прокуратури до співпраці. Однак при цьому наголосила, що дитина, яку можуть звільнити завдяки цій програмі від кримінальної відповідальності, має не лише зрозуміти, що вчинила злочин, але й конкретними діями довести суспільству, що вона виправляє свою поведінку.
В свою чергу, Болтівець Сергій Іванович – завідувач відділу розвитку молодіжної політики, доктор психологічних наук, професор ДУ «ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ СІМЕЙНОЇ ТА МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ», наголосив на необхідності залучення до вказаного пілотного проекту професійних психологів, які вже на першочерговому етапі визначатимуть психологічний портрет неповнолітнього підозрюваного, що в подальшому стане успішним кроком для проходження ресоціалізації та ефективним у її виборі для конкретного випадку.


Нагадаємо, програму відновного правосуддя для неповнолітніх можна зреалізувати за таких умов:

  • наявність потерпілої сторони;
  • якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості;
  • визнання ним факту вчинення злочину;
  • якщо неповнолітній та потерпілий дали згоду на участь у цій програмі.

Якщо неповнолітній відшкодує збитки і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, тоді він може бути звільнений від кримінальної відповідальності. Втілення такого проєкту по всій Україні, на думку експертів, дасть змогу вивести з-під кримінального переслідування значну кількість дітей та надасть другий шанс для повноцінного та успішного життя та майбутнього.