назад

Земельна реформа і роль системи БПД у захисті прав землевласників

Правові аспекти земельної реформи обговорили на зустрічі за круглим столом фахівці Кельменецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  та працівники приватного підприємства  «Агро-вест-ком».

Коли почне працювати ринок землі? Хто зможе купувати землю, а кому заборонено ? Чи зможуть купувати землю іноземці? Яку землю заборонено продавати? Ці та інші питання нині найбільше хвилюють власників земельних ділянок, тому директор аграрного підприємства Віталій Потерейко й запросив робочу групу – директора Кельменецького центру Романа Дворського та спеціалістів – Юлію Олійник і Альону Луцик, обговорити та роз’яснити важливі аспекти земельної реформи.

«Із прийняттям Закону про ринок землі виникає чимало запитань у власників земельних ділянок, орендарів, спадкоємців, тому під час такої реформи всім варто бути обізнаними і для цього потрібно консультуватися з фахівцями», – зазначив Роман Дворський.

Альона Луцик зауважила, що в березні 2020 року Верховна Рада проголосувала за земельну реформу в Україні, але ринок землі  в Україні буде введено з 1 липня 2021 року.

Під час обговорення Юлія Олійник детально розповіла про проблемні питання, які найбільше хвилюють власників земельних ділянок, а також презентувала мобільний додаток системи БПД. Отже:

Хто зможе купувати землю?

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть набувати громадяни України, юридичні особи України, територіальні громади та держава.

Чи зможуть купувати землю іноземці?

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення цього на референдумі.

Кому заборонено купувати землю?

Забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення:

  1) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, – на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю);

 2) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;

   3) особами, які належать або належали до терористичних організацій;

 4) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;

   5) юридичними особами, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);

   6) юридичними особами, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах;

  7) фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);

  8) юридичними особами, створеним за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Яку землю заборонено продавати?

Забороняється продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

Забороняється також відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину.

По завершенню заходу учасники отримали відповідні інформаційні буклети та плакати правової тематики.