назад

Земельні питання та правова допомога мешканцям гірських сіл: онлайн-семінар для представників територіальних громад

Реалізація та захист прав громадян у сфері земельних відносин. Досвід співпраці системи безоплатної правової допомоги з органами місцевого самоврядування в гірських населених пунктах. Ці питання розглядалися під час онлайн-семінару для представників територіальних громад Івано-Франківської області.

Онлайн-семінари для представників територіальних громад проводяться в межах меморандуму про співпрацю між Координаційним центром з надання правової допомоги та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України». Зокрема, такі заходи вже відбулися у Полтавському, Вінницькому, Волинському та Херсонському регіонах.

«З наближенням відкриття ринку землі питання земельних правовідносин набувають все більшої актуальності. Це цікавить як керівників громад, так і  мешканців сіл. Я дякую за співпрацю Асоціації міст України, яка разом з нашими колегами з системи безоплатної правової допомоги Івано-Франківщини зібрала таку велику кількість представників територіальних громад, які слухають цей семінар. Сподіваюся на плідну співпрацю заради захисту інтересів та прав громадян», – зазначив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Такі семінари відбуваються окремо для кожного регіону України за участі не лише фахівців регіонального та місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та регіональних відділень Асоціації міст України, а й представників органів виконавчої влади, державних установ та організацій, які також зацікавлені в налагодженні співпраці.

Зокрема, на заході в Івано-Франківську обговорили дві важливі теми –  правові аспекти земельних питань, які виникають в діяльності органів місцевого самоврядування, та надання безоплатної вторинної правової допомоги в гірських населених пунктах.

«Сьогодні Асоціація міст України в Івано-Франківській області об’єднує 59 муніципалітетів з 62, тому важливим є правовий захист наших громад, що і є одним з основних статутних завдань Асоціації. Більшість територіальних громад в Івано-Франківській області новостворені, і не в усіх є потужні юридичні служби, які спроможні надавати якісну правову допомогу, тому в регіональному відділенні працює секція юристів, які постійно обмінюються найкращими практиками. Напрацювання секції при Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ та досвід центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Івано-Франківської області дозволять наблизити юридичні послуги для кожного мешканця нашої області», – зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

Під час семінару значну увагу було приділено обговоренню захисту прав громадян у сфері земельних відносин. Це питання актуальне також і в рамках проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство», дію якого розпочато в Україні у 2020 році. Так, минулого року до системи БПД надійшло понад 23,3 тис. звернень із земельних питань. Найчастіше клієнти зверталися з питань приватизації земельних ділянок, користування ними, а також оформлення документів на землю. У переліку актуальних правових питань – встановлення та погодження меж земельної ділянки, право користування та усунення перешкод користування ділянкою, приватизація землі, присвоєння кадастрового номера земельної ділянки та зміна цільового призначення ділянки.

Представники територіальних громад Івано-Франківської області дізналися про інструменти співпраці з системою безоплатної правової допомоги. Фахівці системи БПД розвивають різні напрями взаємодії з органами місцевого самоврядування: організовують роботу консультаційних пунктів, проводять навчальні та правопросвітницькі заходи, розробляють методичні матеріали та програми надання БПД, які після затвердження місцевими радами сприяють забезпеченню реальних правових потреб громад.

«Упевнений, що співпраця з системою безоплатної правові допомоги – це доступ до нових професійних можливостей, вивчення досвіду найкращих практик та розв’язання вже існуючих питань», – зазначив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук.