назад

Зустріч з майбутніми юристами: як реалізується право особи на захист?

Онлайн-лекцію для студентів Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова провела 28 вересня заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Ольга Чорна. Тема лекції – як реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу.

Юристка розповіла студентам, як створювалася і змінювалася система безоплатної правової допомоги впродовж років існування. Особливу увагу приділила тлумаченню конституційної права особи на професійну правничу допомогу, яка у випадках, передбачених законом, надається безоплатно. Ольга Чорна також пояснила різницю між первинною та вторинною правовою допомогою, структуру та повноваження регіональних і місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

А відтак детально розглянули, як особа може реалізувати  своє право на захист через систему безоплатної правової допомоги.

«У разі звернення осіб, до яких застосовано адмінарешт, адмінзатримання, затримання за статтею Кримінального процесуального кодексу України або запобіжний захід – тримання під вартою,  їхніх близьких родичів та членів їхніх сімей регіональний центр зобов’язаний прийняти рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги з моменту затримання особи. У разі отримання регіональним центром постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді, суду про залучення захисника для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов’язаний негайно призначити захисника», – повідомила юристка.

Вона також зазначила, що протягом години з моменту реєстрації повідомлення про затримання особи уповноважена службова особа центру в установленому порядку призначає адвоката та видає доручення для підтвердження його повноважень для надання такій особі безоплатної вторинної правової допомоги. Призначений центром адвокат повинен прибути до затриманої особи для надання безоплатної вторинної правової допомоги протягом години з моменту видання йому доручення, а у виняткових випадках – не пізніше ніж протягом шести годин з моменту видання доручення.

Ольга Чорна зауважила, що представництво інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру відбувається відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Наостанок заступниця директора запросила студентів до співпраці з регіональним центром у якості волонтерів та ознайомила з можливостями довідково-інформаційної платформи WikiLegalAid.