назад

Безоплатна правова допомога – 10 років на захисті прав громадян Херсонщини

Стаття 59 Конституції України визначає, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

02 червня 2011 року прийнято Закон України «Про безоплатну правову допомогу», який  відповідно до Конституції України визначає зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо її надання. Саме з цього часу почалася розбудова системи безоплатної правової допомоги, щоб кожен в Україні міг захистити свої права.

У зв’язку з цим на хвилях Українського радіо.Херсон вийшов спеціальний випуск передачі «Право знати», присвячений темі: «Безоплатна правова допомога – 10 років на захисті прав громадян», у якому заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко нагадала радіослухачам, що таке безоплатна правова допомога, які шляхи її отримання, а також  поділилася здобутками системи БПД Херсонщини.

Завантажити аудіозапис радіоефіру або прослухати на YouTube

Безоплатна правова допомога (БПД) – правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел, та включає в себе:

 • безоплатну первинну правову допомогу (БППД);
 • безоплатну вторинну правову допомогу (БВПД).

БППД включає такі види правових послуг:

 • надання правової інформації;
 • надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
 • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
 • надання консультацій, роз’яснень та підготовка проектів договорів користування земельними ділянками (оренда, суборенда, земельний сервітут, емфітевзис, суперфіцій) для сільського населення – власників земельних ділянок;
 • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Суб’єкти права на БППД – усі особи, які перебувають під юрисдикцією України (громадянин України, іноземці, особи без громадянства, у тому числі біженці чи особи, яка потребують додаткового захисту).

БВПД включає такі види правових послуг:

 1. захист;
 2. здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
 3. складення документів процесуального характеру.

Суб’єкти права на БВПД – окремі категорії осіб, перелік яких визначено в статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Насамперед, це люди з низьким доходом та особи з інвалідністю, дохід яких не перевищує встановлену межу, ветерани війни та інші особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ВПО, діти, особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, інші категорії людей. Для підтвердження права на БВПД необхідно надати відповідні документи.

Суб’єктами надання БВПД в Україні є:

 1. центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
 2. адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають БВПД.

 Шляхи отримання БППД та БВПД мешканцями Херсонщини:

 • зателефонувати до Єдиного контакт-центру системи БПД 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати наступну інформацію:
 • контакти та зв’язок з усіма центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги;
 • консультування з питань надання БПД;
 • інформування про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини;
 • надання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань;
 • отримати безкоштовну юридичну консультацію онлайн, зайшовши на офіційний веб-сайт системи БПД та заповнивши електронну форму у розділі «Онлайн юридична консультація»;
 • скористатися довідково-інформаційною платформою «WikiLegalAid», де розміщено правові консультації на різноманітну тематику. Її можна знайти самостійно, скориставшись пошуковою системою в мережі Інтернет або зайшовши на офіційний веб-сайт системи БПД, де на головній сторінці є відповідна вкладка;
 • Зателефонувати до Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області  (0552) 31 20 33; 050 336 80 62, де працівники скоординують подальші дії в залежності від питання, яке виникло.

Також окремо слід зупинитися на тому, що у кримінальному провадженні особі, яка має статус підозрюваного, обвинуваченого, засудженого та за відсутністю коштів чи з інших об’єктивних причин не може залучити захисника самостійно, слід заявити клопотання про залучення захисника. Клопотання адресується слідчому, прокуророві, слідчому судді чи суду.

Далі захисника буде призначено Регіональним центром з надання БВПД на підставі відповідної постанови/ухвали. Особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, для отримання БВПД у виді захисту мають звернутися письмово до Регіонального центру з надання БВПД через адміністрацію виправної колонії для підтвердження належності до категорії осіб, визначених пунктом 7 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а також у зверненні потрібно конкретизувати, який саме вид правової допомоги потрібен та з якого питання;

 • звернутися до місцевих центрів з надання БВПД у Херсонській області та бюро правової допомоги:
 • у цивільних та адміністративних справах, а також потерпілому чи свідку у кримінальному провадженні для призначення адвоката/працівника центру для здійснення представництва інтересів та складення документів процесуального характеру, слід звернутися до будь-якого місцевого центру  (незалежно від реєстрації місця проживання). Звернутися за БВПД можна як особисто, так і через уповноваженого представника.
 • засудженому до покарання у вигляді позбавлення волі для для отримання БВПД (крім захисту) потрібно звернутися письмово до місцевого центру через адміністрацію виправної колонії для підтвердження належності до категорії осіб, визначених пунктом 7 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правової допомогу».

Довідково:

На Херсонщині є 4 місцевих центи та 16 бюро правової допомоги.

 1. Бериславський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги
 2. Голопристанський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги
 3. Каховський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги
 4. Херсонський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Трохи статистики:

Так, протягом І кварталу 2021 року Регіональним центром з надання БВПД у Херсонській області було видано 478 доручень адвокатам для надання БВПД, у тому числі: 21 – особі, до якої застосовано адміністративне затримання; 102 – особам, затриманим за підозрою у вчиненні злочину та / або стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою; 255 – для здійснення захисту за призначенням; 41 – для участі у проведенні окремих процесуальних дій у кримінальних провадженнях; 10 – у процедурах з продовження, зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру; 29 – у разі вирішення судом питань під час виконання вироків відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України; 20 – особам, засудженим до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі.

А це означає, що лише протягом 3 місяців більще чотирьохсот людей, які з тих чи інших причин опинилися по той бік закону, змогли отримати безкоштовно кваліфікований правовий захист.

У свою чергу, місцевими центрами з надання БВПД Херсонщини за аналогічний період опрацьовано 7216 звернень громадян, з них надано 6466 правових консультацій, отримано 750 звернень про надання БВПД та прийнято 713 рішень про надання БВПД.

Ми завжди поруч, навіть у найвіддаленіших куточках нашої області!

Місцевими центрами з надання БВПД Херсонщини, в тому числі бюро правової допомоги, протягом 01.01.2021 – 31.03.2021 було здійснено 156 виїздів мобільних пунктів та забезпечено діяльність 506 дистанційних пунктів доступу до БПД. Загальна кількість осіб, які звернулася за отриманням консультації та роз’яснень з правових питань під час виїздів консультаційних пунктів, склала 516 осіб.

 Правопросвітництво – один з ключових напрямків нашої діяльності. Адже для того, щоб скористатися своїми правами та захистити їх, люди найперше мають знати про свої права! Так, наприклад, протягом І кварталу цього року системою БПД Херсонщини було в рамках правопросвітницької діяльності проведено 154 заходи, спрямованих на запобігання злочинності, випадкам домашнього насильства та з метою роз’яснення норм чинного законодавства.

Цьогоріч на Херсонщині, як і в усій державі, успішно впроваджується проєкт «Волонтер БПД».

Так, Регіональний центр з надання БВПД у Херсонскій області вже має 6 активних волонтерів. Місцеві центри з надання БВПД Херсонщини також активно залучають волонтерів до співпраці. Співпраця з волонтерами здійснюється відповідно до Законів України «Про волонтерську діяльність», «Про безоплатну правову допомогу» та Положення про волонтерську діяльність у сфері надання безоплатної правової допомоги, затвердженого наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 27 січня 2021 року № 1.  Залучаються волонтери для надання волонтерської допомоги за такими напрямами волонтерської діяльності у сфері надання БПД: участь у підвищенні правової свідомості, культури та обізнаності населення (правопросвітництво), зокрема учать у заходах з інформування громадян про право на БПД та порядок його реалізації; участь у забезпеченні доступу населення до БППД та БВПД, зокрема сприяння у розміщенні інформації, здійснення перенаправлення, комунікація з об’єднаними територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та спілками, благодійними фондами; сприяння взаємодії Центру з партнерськими організаціями.

Варто зупинитися також на тому, що З 2019 року в Україні впроваджений проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», його ще називають «відновне правосуддя для неповнолітніх». Цей проєкт реалізується на базі системи БПД за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини, вчинені неповнолітніми, з метою максимально раннього виведення їх з кримінального процесу та ресоціалізації у суспільне життя. Відновне правосуддя для неповнолітніх – це шанс дитині не отримати «клеймо злочинця», а виправити ситуацію, вирішити питання з завданою шкодою потерпілій стороні, щиро розкаятися, усвідомити недопустимість у подальшому вчинення таких дій, зробити належні для себе висновки та більше не вчиняти кримінальних проступків і правопорушень.

Цьогоріч Херсонщина має успішний кейс, коли неповнолітній усвідомив свою провину, щир розкаявся у вчиненому та став на шлях виправлення, тому був звільнений від кримінальної відповідальності. Отже,  ми на правильному шляху!

Система БПД Херсонщини працює для того, щоб кожна людина знала свої права, могла їх реалізувати та захистити! Ми завжди поруч!