назад

10 тисяч гривень отримала жінка, потерпіла у ДТП: компенсацію моральної шкоди допоміг стягнути адвокат системи БПД

Дорожньо-транспорті пригоди за участю пішоходів трапляються доволі часто. Саме така ситуація сталася з пані Оленою. Коли жінка йшла по тротуару, на неї наїхав автомобіль, водій якого “здавав назад” та не помітив її. У результаті ДТП у пані Олена отримала закритий перелом пальця правої кисті.

За фактом вчинення ДТП було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 статті 286 Кримінального кодексу України (Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами). Пані Олену було визнано потерпілою. Досудове розслідування не дало ніяких результатів, оскільки водія згодом було звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження – закрито.

Не бажаючи залишати водія безкарним, жінка звернулась до Одеського місцевого центру з надання БВПД для отримання правової допомоги у питанні стягнення моральної шкоди, завданої внаслідок ДТП. В наслідок ушкодження здоров`я пані Олена перенесла тривалий стрес, фізичний біль, незручності в звичайному укладі життя.

Адвокат Вадим Твердохліб, який співпрацює з системою БПД, склав позовну заяву про стягнення моральної шкоди в розмірі 10 тисяч гривень, завданої внаслідок ДТП, додавши такі докази:

  • висновок судово-медичної експертизи, який підтвердив факт завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості та причинно-наслідковий зв’язок, що ушкодження спричинені внаслідок падіння з положення стоячи на дорожнє покриття з упором на праву руку з падінням тіла додаткового прискорення при ДТП;
  • обвинувальний акт, винесений відносно водія.

В обґрунтування позовних вимог адвокат посилався на наступні норми діючого законодавства:

  • особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів (ст. 23 ЦК України).
  • особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду (ч. 1 ст. 128 КПК України).
  • особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства (ч. 7 ст. 128 КПК України).
  • розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди та інших обставин.

Окрім того, компенсація моральної шкоди повинна відбуватися у будь-якому випадку її спричинення – право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди виникає внаслідок порушення права особи незалежно від наявності спеціальних норм цивільного законодавства.

З огляду на всі обставини справи та докази, суд задовольнив позовну заяву, стягнувши з винуватця ДТП компенсацію моральної шкоди в розмірі 10 тис. гривень.

Справа № 521/20903/20