назад

Соціальний захист людей похилого віку та ветеранів в Україні

Літні люди часто мало обізнані про свої права, механізми їх реалізації. Соціальний захист людей похилого віку – невід’ємна складова політики держави, відповідальної за добробут, розвиток і безпеку своїх громадян. Це той чинник, від ефективності якого залежить розвиток суспільства.
На долю старшого покоління випало чимало випробувань, болю і втрат, проте вони зуміли зберегти і пронести через життя почуття гідності, віри і любові.
Нині в Україні проживає понад 10 млн. осіб похилого віку.
Люди похилого віку мають право на користування всіма соціально-економічними та особистими правами і свободами, закріпленими Конституцією України, Законами України “ Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні ”, “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, іншими законодавчими актами, які регулюють відносини у цій сфері.

Однією з важливих складових соціального захисту людей похилого віку є соціальне обслуговування, яке здійснюється шляхом надання наступних соціальних послуг:

  • догляд вдома;
  • паліативний догляд;
  • соціальна адаптація;
  • соціальна профілактика;
  • представництво інтересів;
  • консультування;
  • натуральна допомога (продукти харчування, одяг, взуття, паливо, засоби санітарії і особистої гігієни та інші предмети першої необхідності);
  • фізичний супровід осіб з інвалідністю з порушенням зору;
  • з надання у користування необхідних технічних та інших засобів реабілітації ( крісло-колісні, ходунки, палиці, милиці, тощо).
Соціальні робітники допомагають громадянам похилого віку у вирішенні багатьох побутових проблем, усуненні обмежень життєдіяльності, соціальної незалежності, відновленні знань, вмінь та навичок з орієнтування в домашніх умовах, веденні домашнього господарства, сприянні розвитку різнобічних інтересів і потреб, організації дозвілля і відпочинку.
Люди похилого віку, що потребують стаціонарного догляду направляються до геріатричних пансіонатів.
Основу правового статусу ветеранів складають конституційні права і свободи людини і громадянина. Обсяг прав і свобод, якими може користуватися громадянин у державі, та коло його обов’язків залежить від його правового статусу. Статус ветеранів закріплений спеціальними законами. Він відрізняється деякими особливостями від статусу громадянина, які виражаються в підставах визнання громадянина ветераном війни і в засобах його соціальної захищеності.
Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав (Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93). До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Ветеранам війни відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється пільгове обчислення стажу (наприклад, час перебування у концтаборах зараховується у потрійному розмірі).
Військовослужбовці, які брали участь у бойових діях і стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або внаслідок захворювання, пов’яза¬ного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на пенсію за віком: чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі не менше 25 років; жінки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років (ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Мінімальний розмір пенсії особам, які є інвалідами війни, встановлюється в таких розмірах (ст. 29 Закону України «Про пенсійне забезпечення): інвалідам І та ІІ груп — у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком; інвалідам ІІІ групи — у розмірі 1,5 мінімальної пенсії за віком.
З метою створення належних умов для підтримання здоров’я та активного довголіття ветеранів ветеранам війни надаються пільги. Рівень пільг залежить від того, до якої категорії належать ветерани: безплатне одержання ліків за рецептами лікарів; першочергове безплатне зубопротезування; знижка плати за користування житлом, комунальні послуги, безплатний проїзд усіма видами міського і міжміського пасажирського транспорту (для учасників бойових дій, інвалідів війни, членів сімей загиблих учасників бойових дій, інвалідів війни); переважне право на залишення на роботі при скороченні штатів; учасникам бойових дій, учасникам війни — безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, повітряним, міжміським автомобільним транспортом (або раз на рік, але з 50 % знижкою); звільнення від сплати прибуткового податку з усіх одержуваних доходів (в межах 15 неоподатковуваних мінімумів за місяць), податку з власників транспортних засобів, земельного податку; пільгове встановлення та користування телефоном — для інвалідів війни І та ІІ груп і для учасників бойових дій; позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення; щорічно до 5 травня має виплачуватися разова грошова допомога.
Від того, як суспільство ставиться до людей похилого віку, безпосередньо залежить і загальна ситуація, в тому числі, стабільність. Зважаючи на це, наше завдання – привернути увагу суспільства до проблем упередженого ставлення й зловживання щодо літніх мешканців.
Возможно, это изображение (один или несколько человек и текст)