назад

Встановити факт смерті чоловіка переселенці з Маріуполя допоміг адвокат системи БПД

Війна завжди залишає негативний слід у житті кожної людини. Найстрашніше, коли війна забирає рідних людей. З такою сумною історією до Ужгородського місцевого центру з надання БВПД звернулася пані Ганна (ім’я змінено з етичних міркувань). Жінці з дитиною вдалося евакуюватися з міста Маріуполя, яке стало епіцентром бойових дій, де вона з чоловіком та дитиною проживали до війни. З міста, де загинув її чоловік, звідки їй довелося тікати з дитиною.

«24.02.2022 року російська федерація вчинила акт агресії щодо України. Місто Маріуполь систематично піддавалося бомбардуванням. 13.03.2022 року біля обіду, під час авіанальоту літаків російської федерації  я зі своїм чоловіком,  родичі та інші особи переховувалися в церкві м. Маріуполя. Через  відсутність зв’язку орієнтовно о 14.10 год. чоловік  вийшов із церкви на сусідню вулицю, де був зв’язок, щоб зателефонувати родичам. Орієнтовно о 14.30 год. одна із бомб, скинута із літаків російської федерації, влучила в групу людей, серед яких був мій чоловік. Осколок бомби потрапив йому у груди, біля серця. Після чого його занесли в приміщення церкви та спробували надати медичну допомогу. У зв’язку із відсутністю світла та мобільного зв’язку не вдалося викликати швидку. Протягом короткого проміжку часу чоловік помер в моїй присутності та інших осіб, які переховувалися в церкві. 14.03.2022 року о 9.00 год., за відсутності інших можливостей, чоловіка поховали на території церкви, а 15.03.2022 року мені з дитиною вдалося евакуюватися до м. Ужгорода, де я стала на облік як внутрішньо переміщена особа. Потім я звернулася до відділу ДРАЦС щодо реєстрації смерті чоловіка. В держаній реєстрації смерті мені було відмовлено у зв’язку із ненаданням встановленого чинним законодавством України документа, який є підставою для державної реєстрації смерті. Через неможливість вирішити це питання самостійно, я звернулася за правовою допомогою до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги» – розповіла Ганна адвокату системи БПД на Закарпатті –  Ігорю Дудуричу.

Правозахисник, ознайомившись з матеріалами справи  та вивчивши  відповідну нормативно-правову базу,  підготував та подав до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області заяву про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення бойових дій або АТО.

08 квітня 2022 року Ужгородським міськрайонним судом Закарпатської області ухвалено рішення про задоволення заяви. Встановлено факт смерті чоловіка Ганни з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про смерть. Рішення суду про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.

Коментар адвоката: «Окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Метою встановлення даного факту є відшкодування завданої шкоди, оформлення пенсії у зв’язку із втратою годувальника та прийняття спадщини. Оскільки у заявниці відсутні документи, які посвідчують факт смерті, а є лише фотодокази та свідчення очевидців, то ми змушені були звертатися до суду для встановлення факту, що має юридичне значення».

 

Справа № 308/4372/22

Ця справа в ЄДРСР