назад

38 тисяч гривень повернуть військовому пенсіонеру завдяки Чугуївському місцевому центру

Пенсійний фонд стягував з військового пенсіонера нібито надміру виплачені суми пенсійних коштів. Працівники системи безоплатної правової допомоги на Харківщині допомогли оскаржити несправедливі вимоги та добитися рішення суду на користь клієнта.

Військовий пенсіонер Л. з березня 1998 року отримував пенсію МВС. Призначали її за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

До цієї пенсії за вислугу років йому ще нараховувалась надбавка: як непрацюючому пенсіонеру (50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність), а також особі, яка має на своєму утриманні непрацездатного члена сім’ї –  неповнолітню дитину.

Та в серпні 2014 року, коли на Донбасі вже йшла антитерористична операція, за Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» пана Л. призвали на військову службу. Загалом він служив у «гарячій точці» до жовтня 2018 року.

Без попередження з 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області почало стягувати з військовослужбовця «надміру виплачені суми пенсійних коштів», які нараховувались за утримання непрацездатних членів сім’ї (ті самі 50 відсотків прожиткового мінімуму). Чим же мотивував свої дії Пенсійний фонд? Тим, що після призову за мобілізацією пенсіонер повинен був повідомити Пенсійний фонд про те, що він перебуває в лавах Збройних Сил України, а також, що вже не утримує неповнолітню дитину.

Проте пан Л. знав, що чинне законодавство не передбачає такого попередження. Більш того, протягом періоду мобілізації жоден державний орган не має права утримувати кошти з грошового забезпечення, пенсії або інших соціальних виплат військовослужбовців.

Щоб довести незаконність дій Пенсійного фонду та отримати незаконно стягнені кошти, у листопаді 2028 року колишній військовий звернувся за юридичною підтримкою до Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Юрист місцевого центру Микола Мазницький підготував адміністративний позов – про визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про стягнення сум пенсії та надбавки на непрацездатних членів сім’ї загальною сумою майже 38 тисяч гривень.

Проте справа ускладнювалась не лише тим, що пан Л. пропустив шестимісячний термін для звернення до суду. Вже коли справа була на судовому розгляді, на території України були запроваджені карантинні заходи, обмежений рух громадського транспорту.

Попри перешкоди, позивач і юрист брали участь у судових засіданнях, наводили свої доводи, міркування, ставили запитання представникам Пенсійного фонду.

Тяганина з документами в суді першої інстанції тривала майже півтора роки. Та у квітні 2020 року Харківський окружний адміністративний суд задовольнив позов і зобов’язав Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області повернути колишньому військовослужбовцю стягнені суми.

 

Натомість відповідач не погодився з таким рішенням і звернувся до суду з апеляційною скаргою.

На той час юрист Микола Мазницький уже перебував на самоізоляції. Тому, аби не затягувати розгляд даної справи у другому апеляційному адміністративному суді, Чугуївський місцевий центр призначив іншого юриста – Наталію Мазницьку.

Дуже інтенсивно, буквально за кілька днів, вона ознайомилась зі справою та підготувала процесуальні документи, які спростовували аргументи працівників Пенсійного фонду.

Суд апеляційної інстанції вислухав обидві сторони і погодився з доводами позивача та його представника, а тому залишив рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення.

Судове рішення набуло законної сили.