назад
11.12.20

У чому суть програми відновлення для неповнолітніх

Сьогодні у кримінальному процесі переважає каральний підхід. Дитина, яка через складні життєві обставини вперше щось вкрала, може потрапити за грати на три роки. За статистикою Генпрокуратури, в 70% випадках неповнолітній правопорушник, який потрапив за грати на строк більше одного року, потрапляє у в’язницю повторно.

Але є альтернативний шлях – примирення неповнолітніх правопорушників з потерпілими, відновлення соціальних зв’язків з суспільством та відшкодування завданої шкоди. Це і є відновне правосуддя.

Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги.

В Одеській області за 2 роки роботи у межах проєкту налічується 23 кейса з відновного правосуддя, з них успішно завершилося 19, а у 14 випадках дитину звільнено від кримінальної відповідальності.

Відновне правосуддя важливе не лише для неповнолітніх, а й для всього суспільства. Якщо неповнолітні потрапляють за грати, виникає великий ризик того, що правопорушення будуть повторюватися. Натомість відновне правосуддя дає шанс повернутися до нормального життя.

У чому суть програми відновлення, як працюють з неповнолітніми психологи та у яких випадках законодавство дозволяє звільнити від кримінальної відповідальності порушників, в ефірі Першого міського радіо (Одеса) 10 грудня 2020 року розповіли:

Петро Юрійович Кобзар – адвокат, який співпрацює із системою БПД та пройшов навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі»

Маргарита Олегівна Журавльова, кандидат психологічних наук, завідувач відділу психологічних та інших досліджень Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, викладач кафедри Криміналістики та психології Одеського державного університету внутрішніх справ