назад

Адвокат допоміг буковинцю повернути позичені гроші

Чимало людей позичають кошти своїм друзям, знайомим, родичам із домовленістю, що вони повернуть борг через певний час. Але, як показує практика, більшість таких угод виконуються частково, або не виконуються взагалі. У таких випадках у добросовісних позичальників виникає закономірне питання – як повернути свої кошти? 

Подібна ситуація склалася у Івана Василенка (прізвище та ім’я змінено з етичних міркувань), який звернувся до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Чоловік розповів, що 29 вересня 2016 року його знайома пані Марія позичила у нього 108 тисяч грн., що підтверджує договір позики. Вони домовились, що жінка буде повертати по 3 тисячі грн. щомісяця, не пізніше 10-го числа, починаючи з жовтня 2016 року аж до 29 вересня 2019 року. Однак, з моменту укладення договору позики, пані Марія свої зобов`язання не виконувала й взагалі не повертала гроші, чим порушувала умови угоди. Іван Василенко надсилав претензійного листа, неодноразово просив її віддати обіцяні гроші, або хоча б їх частину. На його спроби врегулювати все мирно, жінка відмовлялась сплачувати борг, а пізніше й зовсім почала уникати зустрічей та телефонних дзвінків. Іван Василенко, не знайшовши іншого шляху, вирішив розірвати договір позики та через суд змусити пані Марію віддати належні йому кошти.

Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги доручив цю справу адвокату Валентину Паланійчуку. Розглянувши матеріали, він пояснив, що за законодавством України, зобов`язанням вважають правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь іншої (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, сплатити гроші) або утриматися від вчинення певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

«Якщо у зобов’язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню до цього терміну. У разі істотного порушення договору однією зі сторін, його можна розірвати на вимогу іншої, за рішенням суду. З моменту укладення договору позики, тобто з вересня 2016 року, пані Марія свої зобов’язання не виконувала та взагалі кошти не повертала, чим порушила істотні умови договору позики», – розповів Валентин Паланійчук.

Зібравши необхідні докази, адвокат подав позовну заяву до суду, який ухвалив рішення розірвати договір позики, стягнути з  пані Марії кошти за цим договором у повному розмірі. На користь клієнта було стягнуто також судові витрати.

Коментує адвокат, який співпрацює з системою БПД Валентин Паланійчук:

За якої мінімальної суми боргу договір позик укладається у письмовій формі?

Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менше як у 10 разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (170 грн.), а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або ж кількості речей.

 Що робити у випадках, коли позичальник відмовляється виконувати умови договору позики та не повертає борг?

Найперше потрібно спробувати врегулювати справу мирним шляхом. Для цього позичальнику необхідно відправити письмову претензію, у якій попередити про можливе звернення до суду у випадку неповернення боргу. Якщо це не дало результатів, варто звернутись до суду із позовом про стягнення коштів за договором позики.

Що треба вказати у претензії, якщо позичальник не виконує свої зобов’язання?

У цьому документі варто нагадати позичальникові про порушення ним умов договору, про те, що з нього можуть бути стягнені додаткові кошти, а саме річні відсотки (3%), інфляційні, а також відшкодування всіх судових витрат. Раджу відправити претензію рекомендованим листом, з наступним повідомленням про вручення боржникові. Це дозволить кредитору переконатися, що позичальник справді одержав претензійного листа. До того ж, вирішуючи питання як одержати борг за розпискою, з дати одержання листа  буде відлічуватися термін добровільного повернення грошей. Якщо ж у розписці не були зазначені точні строки повернення грошей, термін для позичальника становить 30 днів з моменту одержання претензії. У випадку, якщо повернути гроші за розпискою шляхом відправлення претензії не вийде, і позичальник навмисно буде ухилятися від своїх зобов’язань, письмова претензія може бути використана в суді як доказ про намагання мирного вирішення проблеми.