назад

Адвокат допоміг інваліду отримати виплати у зв’язку з втратою професійної працездатності

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся інвалід ІІІ групи для здійснення представництва його інтересів у цивільній справі за позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Позивач, внаслідок трудового каліцтва, вимагав стягнення одноразової страхової виплати при настанні стійкої втрати професійної працездатності та щомісячних страхових платежів.

Громадянин Р. позовні вимоги обґрунтовував тим, що 01.10.2012 він був прийнятий на роботу на посаду підсобного робітника у ТзОВ «Оріон Будінвест-2». 18.10.2012 під час виконання певних робіт з ним стався нещасний випадок, після чого він більше не працював на даному підприємстві. Всього відпрацював 17 днів. За наслідками отриманої виробничої травми, 09.09.2014 видано довідку МСЕК строком на один рік, згідно якої ступінь втрати професійної працездатності становив 40%. Від 01.06.2014 громадянину Р. дали ІІІ групу інвалідності з приводу трудового каліцтва на термін 01.10.2015.

Станом на день звернення до суду, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луцьку так і не розпочав виплати з приводу нещасного випадку на виробництві.

Позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь 12915,00 грн. з них: 10640,00 грн. одноразової допомоги за умови стійкої втрати працездатності, 2275,20 грн. щомісячних страхових виплат за минулий період та зобов’язати відповідача виплачувати щомісячні страхові виплати в розмірі 189,60 грн., що становить 40% стійкої втрати професійної працездатності.

За наслідками розгляду звернення громадянина Р. Луцьким МЦ було прийнято рішення про надання йому безоплатної вторинної правової допомоги та видано доручення №136/137-15 від 16.10.2015 адвокатові Юрію Тертичному для надання безоплатної вторинної правової допомоги, а саме для складання документів процесуального характеру та здійснення представництва інтересів в суді у справі за позовом громадянина Р. до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у м. Луцьку про стягнення одноразової страхової виплати при настанні стійкої втрати професійної працездатності та щомісячних страхових виплат.

Адвокат Юрій Тертичний вступив у справу після відкриття провадження. Ознайомившись з матеріалами справи та позовною заявою, адвокат в ході судового розгляду заявив клопотання про збільшення позовних вимог, з врахуванням яких просив суд стягнути з відповідача на користь позивача 41474,26 грн. з них: 27666,24 грн. одноразової допомоги за умови стійкої втрати працездатності, 13808,02 грн. щомісячних страхових виплат за минулий період та зобов’язати відповідача виплачувати щомісячні страхові виплати в розмірі 497,53 грн.

В судовому засіданні позивач та його представник збільшені позовні вимоги підтримали, кожен окремо просили позов задовольнити з наступних підстав.

01.10.2012 позивач був прийнятий на роботу на посаду підсобного робітника у ТзОВ «Оріон Будінвест-2». 18.10.2012 під час виконання робіт з ним стався нещасний випадок.

Наказом Територіального управління Держгірпромнагляду у Волинській області було призначено комісію зі спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, що стався 18.10.2012 в ТзОВ «Оріон Будінвест-2». Відповідно до Акту проведення спеціального розслідування від 20.05.2013 Форма Н-5, нещасний випадок, що стався з підсобним робітником громадянином Р., пов’язаний з виробництвом. Також даний факт стверджується Актом № 1 про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом від 20.05.2013 Форма Н-1.

Згідно ст. 2 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності.

Так, відмовляючи в призначені виплат відповідач вказав, що позивач в період травмування працював за цивільно-правовим договором, при цьому не враховано встановленого судом факту, що укладений 09 жовтня 2012 року між ТзОВ «Оріон будінвест-2» та громадянином Р. цивільно-правовий договір також не спростовує факту неперебування громадянина Р. в трудових відносинах з ТзОВ «Оріон будінвест-2», оскільки укладання даного договору не перешкоджає особі бути офіційно працевлаштованою у товаристві.

Крім того, відповідачем не враховано, що згідно листа територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області від 07.05.2013, 28 листопада 2012 року за дорученням прокуратури міста Луцька було здійснено перевірку у ТзОВ «Оріон будінвест-2», під час якої досліджувався факт перебування у трудових відносинах позивача з роботодавцем товариства. Перевіркою було встановлено, що позивач прийнятий підсобним робітником з 01 жовтня 2012 року згідно з наказом № 23-к від 01.10.2012. На день перевірки він перебував у трудових відносинах з вищезазначеним підприємством.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, свої заперечення мотивує відсутністю можливості донарахувати несплачені внески ТзОВ «Оріон будінвест-2» та тим, що позивач працював за цивільно-правовим договором.

Луцький міськрайонний суд Волинської області, врахувавши аргументи адвоката та, дослідивши розрахунок одноразової допомоги в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної суми грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину заробітку потерпілому громадянину Р., виніс рішення від 08.02.2016, яким позов задовольнив, зобов’язав стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луцьку на користь позивача одноразової допомоги за умови стійкої втрати професійної працездатності 27666,24 грн., щомісячних страхових виплат за минулий період в розмірі 13808,02 грн., а також виплачувати громадянину Р. щомісячні страхові виплати в розмірі 497,53 грн.