назад

Адвокат допоміг клієнтці довести факт постійного проживання однією сім`єю з мачухою та можливість отримати її майно в порядку спадкування за законом

17 березня 2020 року до Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернулася пані Людмила (ім’я змінено з етичних міркувань),  як особа, яка підтвердила свою належність до суб’єкта безоплатної вторинної правової допомоги, за отриманням такої допомоги, що передбачає представництво інтересів особи в суді. Для надання безоплатної вторинної правової допомоги  пані Людмилі, місцевий центр призначив адвоката Вікторію Коваленко за дорученням № 41-2020 від 17.03.2020 року.

Суть справи полягала в тому,  що в 1987 році померла  рідна мати пані Людмили –   пані Марія (ім’я змінено з етичних міркувань). Після смерті матері батько заявниці – пан Олексій (ім’я  змінено з етичних міркувань) вдруге одружився та його дружиною стала пані Ольга (ім’я змінено з етичних міркувань). З 2013 року пані Людмила стала постійно проживати разом з батьком та мачухою однією сім`єю та доглядати за ними. В квітні 2017 року батько заявниці помер. Рішенням суду від 02.02.2018 р. пані Ольгу було визнано недієздатною з призначенням їй опікуна – пані Людмилу. У жовтні 2019 року мачуха померла і заявниця звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Проте, листом від 07.04.2020 р. нотаріус повідомила їй, що для оформлення спадкових прав в порядку четвертої черги пані Людмилі необхідно надати докази її постійного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини. В зв`язку з даними обставинами, заявниця просить встановити факт проживання її з пані Ольгою з травня 2013 р. і по день смерті останньої, що матиме для заявниці юридичне значення, оскільки надасть можливість отримати майно померлої в порядку спадкування за законом.

Адвокат Вікторія Коваленко пояснила клієнтці про її право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги та виступила представником у відкритому судовому засіданні по цивільній справі щодо встановлення факту родинних відносин.

В судовому засіданні пані Людмила та її представник заявлені вимоги підтримали та наполягали на їхньому задоволенні.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що пані Людмила народилася в м. Болей, Читинської області. Батьками дівчини являються пані Марія та пан Олексій. Вказані відомості підтверджується свідоцтвом про народження  та паспортом громадянина України.

У 1987 році пані Марія померла. Після її смерті, а саме у 1988 року батько заявниці пан Олексій уклав шлюб з пані Ольгою, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу.

Згідно довідок реєстраційного відділу Голопристанської міської ради, пан Олексій помер. На день його смерті разом з ним в будинку  були зареєстровані пані Ольга  та пані Людмила.

Згідно свідоцтва про смерть, пані Ольга померла в м. Гола Пристань, Херсонської області, про що свідчить актовий запис про смерть.

Як вбачається з матеріалів справи, пані Людмила, не будучи у родинних відносинах зі спадкодавицею, однак проживши з нею понад п`ять років однією сім`єю, тобто вважаючи себе спадкоємицею четвертої черги по закону, у встановлений законом строк звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті пані Ольги, внаслідок чого приватним нотаріусом Голопристанського районного нотаріального округу  було заведено спадкову справу.

Таким чином, судом було встановлено, що мета встановлення факту, про який просить пані Людмила полягає в отриманні можливості оформлення своїх спадкових прав на майно своєї мачухи пані Ольги в порядку четвертої черги спадкування за законом.

Довідкою реєстраційного відділу Голопристанської міської ради доводиться, що згідно відомостей будинкової реєстрації/зняття з реєстрації громадян, на момент смерті пані Ольги  разом з нею була зареєстрована пані Людмила, дата реєстрації якої за вказаною адресою – 05.12.2003 р.

Вищевстановлені обставини узгоджуються з відомостями зазначеними в довідці інспектора інспекції благоустрою та охорони правопорядку Голопристанської міської ради.

Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.

Дослідивши та проаналізувавши вищевикладені обставини, суд прийшов до висновку, що в ході розгляду справи за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів адвокатом Коваленко Вікторією Вікторівною було доведено факт постійного проживання однією сім`єю пані Людмили зі своєю мачухою пані Ольгою починаючи з травня 2013 року і до дня смерті останньої. Таким чином, заявлені вимоги знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню.

Коментує адвокат Вікторія Коваленко:

  • В яких випадках відкривається спадщина?

 Відповідно до ч.1 ст. 1216, ст. 1220 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

  • Скільки часу потрібно проживати зі спадкодавцем, щоб отримати право на спадщину у четверту чергу?

Згідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).

  • Чи може у громадянина України бути декілька реєстраційних місць проживання?

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до ч. 10 ст. 6 того ж Закону реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Ознайомитись із рішенням можна за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/89827936