назад

Адвокат допоміг клієнту по справі про визнання права власності на житловий будинок

11 березня  2020  року до відділу «Скадовське бюро правової допомоги» Голопристанського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернувся пан Володимир (ім’я змінено з етичних міркувань),  як особа, яка підтвердила свою належність до суб’єкта безоплатної вторинної правової допомоги, за отриманням такої допомоги, що передбачає представництво інтересів особи в суді. Для надання безоплатної вторинної правової допомоги  пану Володимиру місцевий центр призначив адвоката Олександра Охлопкова за дорученням № 38-2020.

Суть справи полягала в тому, що з 24 квітня 1989 року пан Володимир перебував у шлюбі з пані Валентиною (ім’я змінено з етичних міркувань). Шлюб був зареєстрований у місті Херсоні відділом реєстрації актів цивільного стану. Вони жили в м. Херсоні в належній пану Володимиру трьохкімнатній кооперативній квартирі. В зв`язку з хворобою дружини за рекомендацією лікарів вони вирішили переїхати на постійне місце проживання до смт Лазурне Скадовського району. Дружина позивача знайшла житловий будинок  і вони вирішили його купити. Пан Володимир продав свою кооперативну квартиру в Херсоні, після чого дружина оформила в листопаді 1991 року в селищній раді договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями  на своє ім`я, оскільки позивач в той час ще працював в м. Херсоні. В цьому будинку вони стали проживати разом з їх сином та матір`ю пана Володимира. В подальшому дружина написала розписку, якою засвідчила, що житловий будинок в смт Лазурне дійсно був придбаний за особисті гроші пана Володимира і тому вона не має до нього відношення. На підставі рішення виконкому Лазурненської селищної ради від 22.02.1992 року земельна ділянка площею 0,15 га  була передана у власність пана Володимира для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель, та виданий державний акт на право приватної власності на землю також на ім`я дружини. 25 листопада 2008 року за спільною заявою пана Володимира та пані Валентини шлюб був розірваний. Пан Володимир залишився проживати в смт Лазурне, а пані Валентина проживала в м. Скадовськ, але 05.11.2019   померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть.  Спадщину після її смерті прийняла її сестра – пані Катерина (ім’я змінено з етичних міркувань), тому пан Володимир вирішив оформити своє право власності на житловий будинок. Оскільки житловий будинок був придбаний під час шлюбу, але за особисті гроші позивача, цей будинок, відповідно до ст. 24 Кодексу про шлюб та сім`ю, ст. 57 СК України належить йому на праві особистої власності.

Згідно до п.3 ч.1 ст. 57 СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

Адвокат  Олександр Охлопков звернувся до Скадовського районного суду Херсонської області з позовною заявою та просив суд визнати за паном Володимиром право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку площею 0,15 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель, на підставі виданого державного акту на право приватної власності на землю.

Пан Володимир та його представник – адвокат Охлопков О.І. позов підтримали, просили його задовольнити.

Скадовський районний суд позов задовольнив повністю та визнав за паном Володимиром право власності на житловий будинок з господарськими будівлями.

Також визнав право власності на земельну ділянку площею 0,15 га,   з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель, на підставі виданого державного акту на право приватної власності на землю.

Коментує адвокат Олександр Охлопков:

  • Як визначитися, що являється приватною власністю чоловіка або дружини?

Згідно до п. 3 ч. 1 ст. 57 СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

  •  Кому  належить  земельна ділянка,  якщо право власності на жилий будинок на цій ділянці належить іншій особі?

У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

З аналізу норм ч. 1 ст. 120 ЗК України випливає існування принципу цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку в разі набуття права власності на нерухомість.

Ознайомитися з рішенням суду можна за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91966488