назад

Адвокат допоміг учаснику бойових дій відстояти право на отримання заслуженої пенсії

У березні 2021 року до Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся учасник бойових дій із питанням, що стосується донарахування вислуги років.

Військовослужбовець  розповідає, що проходив військову службу у Прикордонній службі України, проте у зв’язку зі скороченням штату його було звільнено із військової служби у запас ЗСУ. Станом на день звільнення загальна вислуга років становила більше 28 років. У зв`язку з цим, 15 березня 2021 року він звернувся до Адміністрації Прикордонної служби з проханням підготувати та направити до органу Пенсійного фонду подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років. Однак у задоволенні заяви йому відмовили та повідомили про відсутність підстав для прийняття заяви за встановленою формою для призначення пенсії за вислугу років. Вказане рішення військовослужбовець вважає протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення. Чоловік виявив бажання звернутися за захистом свого права до суду. Та для початку він звернувся до Ужгородського місцевого центру з надання БВПД, адже всі учасники бойових дій мають право на юридичну підтримку від держави.

Ужгородським місцевим центром з надання БВПД було призначено адвоката Піцу Михайла для представництва інтересів клієнта у справі про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, а саме донарахувати вислугу років.

Ознайомившись із матеріалами справи, адвокат підготував та подав позов до Закарпатського окружного адміністративного суду з вимогою визнати дії Адміністрації Державної Прикордонної служби України протиправними та зобов’язати її подати до органів Пенсійного фонду документи, необхідні для призначення пенсії.

В свою чергу Прикордонна служба надіслала до суду відзив на позов, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечила. Зокрема, зазначила, що згідно з законодавчими нормами пенсія за вислугу років призначається, в тому числі, військовослужбовцям за контрактом незалежно від віку, якщо вони звільнені з військової служби у період з 01 жовтня 2020 року і на день звільнення мають вислугу років 25 календарних років та більше. Однак станом на день звернення календарна вислуга років позивача становила тільки 17 років 09 місяців 11 днів, що є недостатнім для набуття права на пенсію.

На відзив адвокат надіслав відповідь в якій зазначив, що вислуга років позивача станом на 2021 рік складає: 18 календарних років; пільгова – 10 років; загальна – 28 років.

Нормами ч.ч. 1, 5 ст. 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до положень ч. 1 ст. 25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В ході вирішення даної справи встановлено, що вислуга років позивача, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить 28 років 05 місяців 06 днів, відтак, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років.

16 серпня 2021 року суд задовольнив позовні вимоги у повному обсязі. Визнав дії Адміністрації Прикордонної служби протиправними та Зобов’язав її оформити та подати до органів Пенсійного фонду України документи, які необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

 

Справа №260/2138/21

https://reyestr.court.gov.ua/Review/98689127