назад

Адвокат допоміг визнати право власності у порядку спадкування

До Охтирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) звернувся мешканець м. Охтирка Сумської області громадянин «Г»,  який є інвалідом 2-ї групи (дізнався про роботу центру від знайомих).

Клієнт центру, звернувшись до відділу правової інформації та консультацій,   розповів питання, що його турбувало, а саме:визнання права власності  на земельну ділянку. Він пояснив, що в 2009 році померла його мати, яка за життя склала заповіт, залишила все своє майно йому. Державним нотаріусом Охтирської районної державної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, у зв’язку з тим, що відсутні докази її належності заповідачу.

Громадянин «Г» просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті матері на земельну ділянку площею 0,054 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель та споруд та на земельну ділянку площею 0,388 га для ведення особистого підсобного господарства за відповідною адресою.

Заслухавши пояснення клієнта та вивчивши питання по суті, керівництвом Охтирського МЦ з надання БВПД, було прийнято рішення про призначення громадянину «Г» для  надання правової допомоги адвоката Лідію Єфіменко (доручення № 000167 від 30.08.2017 р.)

Досконало вивчивши документи, адвокатом складено позовну заяву. Вона обґрунтовувала вимоги, посилаючись на статтю 328 Цивільного кодексу України де передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна. Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до Постанови № 5 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно,  правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»). Відповідно до положень статті 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для її обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Адвокатом Лідією Єфіменко, справу доведено до позитивного результату.

Охтирський міськрайонний суд Сумської області рішенням від 10 листопада 2017 року справа № 583/2867/17 2/583/1177/17 дослідивши докази по справі в їх сукупності та керуючись ст. ст. 328,1217,1218,1261 Цивільного кодексу України; ст.ст. 6, 10, 11, 57-61, 212-215  Цивільного процесуального кодексу вирішив: позовні вимоги громадянина «Г» задовольнити, визнати право власності в порядку спадкування на земельну ділянку.