назад

Адвокат допомогла буковинці, яка 15 років добивалася права на спадщину

До системи безоплатної правової допомоги звернулася громадянка Ольга Бабійчук (ім’я та прізвище змінено), яка упродовж 15 років не могла отримати належну їх за законом спадщину. Захищати буковинку доручили адвокату Анастасії Спіжавці (Чернівецький місцевий центр з надання БВПД).

Ще за життя дідусь пані Ольги склав заповіт, за яким усе своє майно заповів онуці (позивачці). Спадщину після смерті дідуся у 2004 році вона прийняла вчасно, оскільки проживала з померлим до часу відкриття спадщини. Натомість, коли позивачка звернулася до державного нотаріуса Заставнівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, їй відмовили, оскільки правовстановлюючий документ на майно видали після смерті спадкодавця. У зв`язку з цим позивачка змушена була звернутись до суду.

Адвокат встановила, що дідусеві був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 1,46 умовні кадастрові гектари. Взамін цьому сертифікату, Чернівецька регіональна філія ДП “Центр державного земельного кадастру” видала позивачці Державний акт на право власності на земельну ділянку, загальною площею 0,81 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Горішньошировецької сільської ради Заставнівського району. Таким чином, адвокат наголосила, що позивачка немає можливості оформити спадщину у нотаріальному порядку, адже в неї відсутній оригінал Сертифікату, так як він був вилучений при видачі Державного акту, а Державний акт є недійсним.                                                          Представник позивача посилається на ч.1 ст.155 Земельного кодексу України, у якій говориться, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Анастасія Спіжавка подала позовну заяву до Заставнівського районного суду, який вирішив: визнати недійсним та скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку, загальною площею 0,81 га та визнати за позивачкою право на земельну частку (пай) розміром 1,46 в умовних кадастрових гектарах земель пайового фонду Горішньошеровецької сільської ради в порядку спадкування за заповітом після смерті дідуся, що належало йому на підставі сертифікату. Отже, буковинка таки отримала свідоцтво про право на належну їй за законом спадщину.