назад

Доручення № 228 від 20.02.2016 р.

кримінальне провадження № 12016210010000656 від 20.02.2016р.

Адвокат Бакалець Ігор Гнатович.

Адвокат, що співпрацює з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області домігся негайного звільнення клієнта, який незаконно перебував в ізоляторі тимчасового тримання.

Громадянин К. був затриманий слідчим Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області старшим лейтенантом поліції С. Чоловік підозрювався у вчиненні злочину за частиною 3 ст.185 КК України – крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому. А саме – у проникненні в будинок та викраденні грошової суми 6 тис грн. та сокири вартістю 2 тисячі грн. з подвір’я господарства і спричиненні шкоди на 8 тисяч грн. Чоловіку загрожувало до 6 років позбавлення волі.

Підстава затримання  громадянина відповідно протоколу передбачена п.2 ч.1 ст.208 КПК України: якщо безпосередньо після злочину очевидець,в тому числі потерпілий або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа вчинила злочин. За дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області у справу вступив адвокат Ігор Бакалець, якій вивчивши її, прийшов до висновку, що затримання клієнта проведено всупереч вказівкам закону та без встановлених законом підстав.

Так, ст.29 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. У разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його перепинити уповноважені на те законом органи можуть застосувати тримання особи під вартою як тимчасовий запобіжний захід, обґрунтованість якого протягом сімдесяти двох годин має бути перевірена судом.

У силу ч. 3 ст. 26 Закону України «Про прокуратуру», прокурор зобов’язаний негайно звільнити особу, яка незаконно( за відсутності судового рішення, рішення адміністративного органу або іншого передбаченого законом документа чи після закінчення передбаченого законом або таким рішенням строку) перебуває у місці тримання затриманих, попереднього ув’язнення, обмеження чи позбавлення волі, установі для виконання заходів примусового характеру, інших місцях, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті.

Адвокат поставив під сумнів законність затримання чоловіка в порядку ст.208 КПК України, так як зі змісту даної норми вбачається, що уповноважена особа має право без ухвали слідчого судді затримати особу підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, лише у випадку, якщо безпосередньо після вчинення злочину потерпілий або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події показують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.

У поясненнях, які внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань потерпілої та свідка  не вбачається, що чоловік щойно вчинив злочин.

Враховуючи  викладене вище , адвокат прийшов до висновку, що його клієнта потрібно негайно звільнити з ІТТ ТВП ГУНП у Тернопільській області. Місцева прокуратура постановила негайно звільнити чоловіка, який незаконно перебуває в місці тримання затриманих.

Адвокат надав послуги клієнту безоплатно, за рахунок держави.