назад

Адвокат Олена Твердохлеб допомогла клієнтці, яка потерпала від домашнього насильства отримати обмежувальний припис стосовно кривдника

04.05.2020 до Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – Центр)  за отриманням БВПД звернулася громадянка Р. 1985 року народження.

Суть справи полягала в наступному: клієнтка Центру проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу з 2011 року. Під час спільного проживання у них народилося двоє дітей. Чоловік, впродовж тривалого часу вчиняв сварки, ставився до дружини зверхньо, принизливо та жорстоко, давав ляпаси, принижував. Неодноразово викликалася поліція, але заяву клієнтка жодного разу не писала, оскільки перебувала в тяжкому психологічному стані, було важко контролювати власні дії та приймати рішення. 02.05.2020 року вона звернулась до поліції з заявою, по якій відкрито кримінальне провадження. При зверненні до лікарні було поставлено діагноз: забій м`яких тканин голови, нижньої третини правої гомілки.

04 травня Центром від громадянки Р. прийнято звернення про надання їй безоплатної вторинної правової допомоги, що передбачає складання заяви до суду на видачу обмежувального припису стосовно кривдника та здійснення представництва її інтересів у суді. Того ж дня за вказаним зверненням прийнято рішення про надання БВПД громадянці Р.,  видано доручення №2712-Д адвокату Твердохлеб Олені Валеріївні.

Ознайомившись з матеріалами справи, адвокат склала до суду заяву, в якій просила видати обмежувальний припис стосовно кривдника, яким заборонити останньому наближатися на визначену безпечну відстань близько 100 метрів до місця проживання, роботи та інших місць частого відвідування громадянки Р. ; заборонити особисто і через третіх осіб розшукувати дружину, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею; заборони вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.

В заяві адвокат посилалася на норми чинного законодавства з даного питання, зокрема:

Відповідно до правил ст. 350-2 ЦПК України заява про видачу обмежувального припису може бути подана особою, яка постраждала від домашнього насильства або її представником у випадках визначених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнім насильством є діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи. Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється у т.ч. на колишнє подружжя.

В силу положень ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать: обмежувальний припис стосовно кривдника.

Згідно ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов`язків. У відповідності до ч. 3, 4 цієї статті рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Правилами глави 13 ЦПК України визначено, що розгляд справ про видачу і продовження обмежувального припису провадиться в порядку окремого провадження, а правилами ст. 294 цього Кодексу встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області по справі №766/7430/20 н/п 2-о/766/627/20 від 14.05.2020 заяву задоволено. Видано обмежувальний припис на строк 6 місяців, яким заборонено кривднику вчиняти дії:

  • перебувати в місці проживання (перебування)заявниці,
  • наближатися на визначену безпечну відстань ближче 100 метрів до потерпілої, до місця її проживання, до її місця роботи, до інших місць частого відвідування;
  • вести листування, телефонні переговори, контактувати через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб;
  • особисто і через третіх осіб розшукувати, переслідувати потерпілу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому йому , та в будь-який інший спосіб спілкуватися з нею.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/89229895