назад

Адвокат системи БПД Черкащини допоміг клієнтці довести право власності на земельну ділянку у суді

До Черкаського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Ольга. Жінка розповіла, що перебувала в шлюбі з паном Віктором понад 20 років. У лютому 2020 року чоловік помер. За життя пан Віктор мав у власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогоподарського виробництва, яку передав у користування за договором оренди сільськогосподарському приватному підприємству на 15 років.

Після смерті чоловіка відкрилась спадщина, зокрема, й на вказану земельну ділянку. Для її отримання, як спадок, пані Ольга, в установлений законом шестимісячний термін, звернулася з письмовою заявою до нотаріуса за місцем  проживання спадкодавця. Однак, на своє звернення отримала постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки акт на право приватної власності на землю був пошкоджений розірваний та склеєний липкою стрічкою. 

У Черкаському місцевому центрі з надання БВПД жінка просила допомогти їй отримати право власності на земельну ділянку, що залишилася, як спадщина від чоловіка. Для надання кваліфікованої правової допомоги місцевий центр призначив адвоката Миколу Лінніка.

Адвокат пояснив: «Нотаріус не може видати свідоцтва про право на спадщину, оскільки акт на право приватної власності пана Віктора на землю пошкоджений, а видача його дубліката не передбачена законом. Адже з 1 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються. Відповідно і втратив чинність наказ Державного комітету України по земельних ресурсах, який регулював, у тому числі, порядок видачі дубліката державного акта при втраті або псуванні оригіналу. У такому випадку необхідно звертатися до суду для визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування».

Микола Ліннік разом із заявою подав до суду всі необхідні докази, серед яких: пошкоджений державний акт на землю, рішення сільської ради про виділення у власність земельної ділянки пану Віктору, постанова нотаріуса, копія договору оренди землі, кадастровий план, місце розташування, акт визначення меж земельної ділянки. 

Черкаський районний суд встановив, що позовні вимоги про визнання за пані Ольгою, як спадкоємицею за законом першої черги, права власності на земельну ділянку після смерті чоловіка, є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, а тому позов підлягає задоволенню.

Довідково. 

Відповідно до п. 23  постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 № 7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. 

Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 Цивільного кодексу України). 

Згідно зі ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, а також батьки.

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України  до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Переглянути рішення суду по справі № 707/2262/20 можливо у Єдиному державному реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/93801970