назад

Пенсійний фонд неправильно нарахував пенсію? Зайві кошти повертати не треба

Клієнтці Хустського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначили пенсію за віком у 2012 році у сумі 1082 грн. 97 коп. Однак, в подальшому, у 2020 році, листом Головного управління Пенсійного фонду України її було повідомлено про виявлення невідповідності сум заробітної плати по архівній довідці. Внаслідок цього з 2012 року по 2020 роки жінці була нарахована переплата пенсії у сумі понад 14 тис. грн. Пенсійний фонд вирішив утримувати з пенсії жінки ці гроші.

Пані Наталя з таким рішенням була не згодна та вирішила скористатися послугами системи безоплатної правової допомоги. Вона звернулася до Хустського місцевого центру, який видав доручення на представництво інтересів по справі адвокату Микиті Кузнєцову.

На переконання адвоката, рішення Головного управління Пенсійного фонду України є неправомірним. Так як механізм повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум, лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме – через його зловживання. Дана позиція міститься, зокрема, в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ по справі №345/1490/17 та у Постанові Верховного Суду України від 02.07.2014 року у справі №6-91цс14.

Щодо ситуації з пані Наталією, то раніше нарахований розмір пенсії відбувся через технічну помилку, що була допущена в архівному відділі при формуванні довідки про заробітну плату.

У результаті розгляду адміністративної справи було доведено, що ні при прийманні заяви пані Наталії, ні при перевірці документів, які вона додала до цієї заяви, посадові особи органів Пенсійного фонду не вказали їй на необхідність подання додаткових документів і не перевірили відомості, які вони вважали недостовірними. А отже у відповідача по справі не має повноважень згідно із законодавством проводити перевірку відомостей поданих позивачем при призначенні пенсії та після винесення відповідачем рішення про призначення пенсії за спливом восьми років.

У результаті належних процесуальних дій адвоката системи позов до Головного управління Пенсійного фонду України задоволено повністю. Посилання на рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/95434103.