назад

Адвокат системи БПД допоміг мешканці Червонограда захистити недієздатну особу

Для вирішення справи щодо визнання недієздатною двоюрідної сестри, встановлення над нею опіки і призначення опікуна звернулася громадянка В. до Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Червоноградський місцевий центр призначив заявниці адвоката Олега Гуменюка. Адвокат підготував позовну заяву про визнання громадянки недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна та подав її до Сокальського районного суду Львівської області.

В обґрунтуванні позовних вимог було вказано те, що заявниця проживає з своєю двоюрідною сестрою, інших родичів у сестри немає, оскільки її мати та рідна сестра померли. Зазначено, що громадянка перебуває на обліку в психіатричному кабінеті КЗ Сокальської районної ради «Сокальська ЦРЛ» з причини психічного захворювання. Протягом останніх років стан здоров’я сестри значно погіршився, вона не в змозі працювати, не усвідомлює свою поведінку, не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях та потребує постійного нагляду та турботи.

Заявниця бажає доглядати свою двоюрідну сестру і бути її опікуном, має на це можливість і бажання. На підставі наведеного просить визнати її двоюрідну сестру недієздатною, встановити над нею опіку та призначити її опікуном сестри.

Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 і ч. 2 ст.39 та ч. 1 ст.41 ЦК України). Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України. Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Суд дослідив докази по справі, в тому числі висновок судово-психіатричного експерта стосовно двоюрідної сестри заявниці, яким встановлено, що вона страждає стійким хронічним психічним розладом у вигляді помірної розумової відсталості в ступені імбецильності з емоційно-вольовими розладами. За своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Згідно з цивільним законодавством, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч.1 ст. 60 ЦК України). Представником Великомостівської міської ради було заявлено подання щодо призначення громадянки В. опікуном над її двоюрідною сестрою.

Відтак, Сокальський районний суд Львівської області вирішив заяву задовольнити та визнав недієздатною двоюрідну сестру заявниці, встановив над нею опіку та призначив громадянку В. опікуном.