назад

Адвокат системи БПД Львівщини допоміг збільшити розмір аліментів на утримання дитини

Історії про аліменти – це здебільшого історії про виживання. Життєві обставини в Тетяни склалися таким чином, що вона розлучилася з чоловіком і після розлучення залишилася проживати з двома неповнолітніми дітьми, а колишній чоловік повернувся на свою батьківщину – в інший регіон України. Жінка звернулась до Червоноградського місцевого центру з надання БВПД з питанням, чи можна змінити суму аліментів, адже її обставини змінилися – старший син досяг повноліття та став студентом вузу, а сама вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною, бо в другому шлюбі народила доньку.

Як розповіла Тетяна, за рішенням суду колишній чоловік після кількарічних судових перипетій сплачував аліменти на користь дітей у фіксованій сумі з розрахунку на кожну дитину.

У справу вступив адвокат Юрій Огорілко, який подав до суду позовну заяву про зміну способу стягнення аліментів та стягнення з відповідача в її користь на утримання неповнолітньої дитини у розмірі 1/4 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття, починаючи з дня подачі позову.

Втім, відповідач відзиву та будь-яких інших заяв чи клопотань не подавав.

Що передбачено законодавством?

Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст. 180 Сімейного кодексу України).

Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

При визначенні розміру аліментів суд враховує різні обставини, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом (ст. 192 СК України).

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 2395 гривень, з 1 липня – 2510 гривень, з 1 грудня – 2618 гривень.

В результаті, суд вирішив позов задовольнити:

  • Стягувати з відповідача на користь позивачки аліменти на утримання неповнолітнього сина у розмірі 1/4 частини його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дати набрання рішенням законної сили і до повноліття дитини.
  • Стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 908 грн.

Коментує адвокат Юрій Огорілко:

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

На підставі судового рішення з відповідача примусово стягувались аліменти на утримання неповнолітнього сина у розмірі 1500 грн. щомісячно. Позивачка підтвердила, що цих коштів на дитину не вистачає, сама вона перебуває у декретній відпустці та, окрім того, утримує старшого сина-студента. Тож суд своїм рішенням збільшив розмір аліментів на дитину.