назад

Адвокат за дорученням Регіонального центру домігся, аби звільнили засудженого, який «пересидів» свій термін ув’язнення

Справу вів, за дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, адвокат Микола Мазницький. Захисник домігся, щоб звільнили засудженого – молоду людину з дуже нелегкою долею, яка «пересиділа» свій термін ув’язнення.

Семен (ім’я змінено з етичних міркувань) навчався в інституті, але потрапив у ДТП і отримав черепно-мозкову травму. Вчитися стало вкрай важко, тому за деякий час його відрахували з вишу. Згодом розпочалися військові дії на Донбасі, і юнак пішов боронити Україну. Однак незабаром його хвороба загострилася, продовжувати військову службу стало неможливо, і Семена відправили додому на лікування.

Проживаючи в невеличкому селі Чернігівської області разом з матір’ю, не маючи постійної роботи, натомість, маючи ускладнене захворювання, Семен «стає на криву доріжку» – починає вживати наркотики, а незабаром скоює крадіжку, поєднану з проникненням у житло. За що вироком Ічнянського районного суду отримує тюремний термін у 6 років.

За деякий час військова прокуратура «раптом» згадала, що Семен так і не повернувся служити до Збройних сил після лікування (хоча він був переконаний, що його комісували) та оголосила засудженого ще й «дезертиром».

Чугуївський міський суд Харківської області (за місцем дислокації військової частини, до якої був зарахований Семен) у січні 2020 року шляхом часткового складання покарань (за новий інкримінований злочин та винесений за першим вироком) призначив йому покарання – позбавлення волі на строк 6 років 6 місяців.

Юристи Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги порадили Семену відстоювати свої права, адже суд, виносячи рішення, не врахував того, що обвинувачений вчинив злочин до 20 червня 2017 року, і до нього мали застосовуватися норми так званого «закону Савченко». Тобто строк його засудження повинен був провадиться з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу засудженого та змінив вирок місцевого суду. Він зарахував Семену в строк покарання строк попереднього ув’язнення з 14 грудня 2017 року по 24 січня 2020 року включно, з розрахунку 1 день = 2.

Однак захисник (а захищати Семена, за дорученням Регіонального центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, взявся адвокат Микола Мазницький), не погодився і з таким пом’якшенням для свого підзахисного.

«Вважаю, що такий перерахунок повинен бути не по 24 січня 2020 року – дня оголошення вироку суду першої інстанції, що не вступив в законну силу, а по 10 вересня 2020 року – дня набуттям вироком законної сили на підставі рішення Харківського апеляційного суду. У цьому випадку термін відбуття покарання засудженого на день перегляду справи в Харківському апеляційному суді 10.09.2020 року становитиме 6 років 7 місяців 18 днів. Тобто вважаю, що Семен повністю відбув призначене йому покарання у вигляді 6 років 6 місяців позбавлення волі і підлягає звільненню. Його перебування в місці позбавлення волі є незаконним», – написав Микола Мазницький у касаційній скарзі.

Верховний Суд повністю погодився з доводами адвоката та нещодавно постановив:
«Касаційну скаргу захисника Мазницького М. М. задовольнити.
Ухвалу Харківського апеляційного суду від 10 вересня 2020 року щодо ОСОБА_1 змінити. На підставі ч. 5 ст. 72 КК в редакції Закону від 26 листопада 2015 року № 838-VIII зарахувати засудженому ОСОБА_1 у строк покарання строк його попереднього ув’язнення з 25 січня по 10 вересня 2020 року включно з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі. Звільнити ОСОБА_1 з-під варти, у зв’язку з повним відбуттям покарання, відповідно до ч. 5 ст. 72 КК».

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

А Семен відтепер є вільною людиною та має замислитися над своїм майбутнім, аби не переступати закон і будувати гідне життя.

(Рішення суду https://reyestr.court.gov.ua/Review/96208202)