назад

Адвокат системи БПД на Львівщині довів невинуватість раніше засудженого

Часто буває так, що ми помиляємось. Так чи інакше, нам доводиться «платити» за свої помилки. Інколи ж вони можуть коштувати власної репутації. Якщо ж вона сумнівна, довести, що ти не винний, ще те випробування.

Така історія трапилась і з Василем. В далекому 2010 році він перебував у складних життєвих умовах і здійснив грабіж. Суд визнав провину чоловіка та позбавив його волі на 4 роки та 6 місяців. Василь відбув покарання та вийшов на волю.

Пройшло два роки. І чоловік знову отримав підозру у грабежі. Андрій стверджував, що коли він повертався додому, до нього ззаду  підійшов чоловік та різко вирвав з його рук речі й утік. Під час інциденту потерпілий начебто встиг розгледіти та запам’ятати нападника.

Наступного ранку до Андрія зателефонував невідомий та запропонував повернути особисті речі, а саме – документи, в обмін на грошову винагороду. Довго не думаючи, чоловік вирішив піти до відділку поліції та розповісти про таку «вигідну пропозицію». Андрій разом з поліцейськими вирішує домовитись з колегами, аби ті підвезли його на зустріч.

Коли учасники приїхали на визначене місце, їх там чекав Василь. Поліцейські затримали чоловіка, вважаючи, що саме він напав на Андрія напередодні ввечері, адже потерпілий стверджував – саме цей чоловік напав на нього вчора і він встиг його розгледіти. Як пізніше з’ясувалось, Василь вже проходив у подібній справі два роки тому, тож все було проти нього.

Василь розповів, що потерпілого він знає, оскільки проживав з ним в одному районі, і не раз бачив, як Андрій вживав біля гаража алкоголь та наркотики і вже не раз повертав потерпілому його речі за формальну винагороду. Так сталося й цього разу. Василь знайшов документи пана Андрія під мостом, біля якого щодня гуляє. Коли побачив хто власник – одразу зателефонував знайомому. Втікати, як це стверджує потерпілий, – він  не міг, адже перебуває у хворобливому стані і готовий надати докази цього. Василь усвідомлює своє «темне» минуле, але цього злочину він не вчиняв, а тому не бажає «брати його» на себе.

Василь звернувся до системи БПД, адже розумів, він не винен у цій справі, а довести це самотужки не зуміє. Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області було призначено адвоката Олену Сидорук.

Коментує адвокат Олена Сидорук:

Згідно з ст. 62 Конституції України та положення ст. 17 КПК України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину і обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У практиці Європейського суду  прав людини і, зокрема, у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанії» від 06 грудня 1998 року, Європейський Суд вирішив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою» .

Відповідно до змісту ст. 92 КПК України обов`язок доведення покладений на прокурора. Власне сторона обвинувачення повинна доводити винуватість особи поза розумним сумнівом, чого в даному кримінальному провадженні зроблено не було.

Тож рішенням суду Василя виправдали.

Посилання на рішення суду по справі: https://reyestr.court.gov.ua/Review/82967922