назад

Адвокат системи БПД Сумщини допомогла учаснику АТО відстояти своє право на землю

Земельні питання – доволі непрості, і кількість клієнтів, які звертаються до місцевих центрів і бюро правової допомоги за отриманням консультацій саме із земельних питань, є значною. Ці питання пов’язані з реєстрацією права власності на земельну ділянку, безкоштовне отримання земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності, порядок отримання земельної ділянки учасниками АТО та багато інших. Однак, це не всі категорії земельних спорів, питання юрисдикції вирішення яких викликає труднощі. Багато проблем виникає також під час оскарження рішень органів місцевого самоврядування та органів державної влади щодо прав на землю (надання землі в оренду чи у власність, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою тощо).

Саме про визнання дій незаконними та скасування рішення Сумської міської ради стосувалася справа пана Сергій, який є учасником АТО, і який як відповідач звернувся до Сумського місцевого центру з надання БВПД.

Чоловік розповів, що позивачі по справі є співвласниками домоволодіння, біля якого знаходиться луг, що підтоплювався під час весняних повеней. Позивачі завезли на луг ґрунт, висадили дерева та кущі, сподіваючись у майбутньому претендувати на дану земельну ділянку. Але рішенням Сумської міської ради від 26  вересня 2018 року вказана земельна ділянка, площею 0,04 га, була передана пану Сергію як учаснику АТО. Тож позивачі просили визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано у власність відповідачу. Категорія та функціональне призначення земельної ділянки – земля житлової та громадської забудови Сумської міської ради для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд.

Захищати права клієнта та представляти його інтереси в суді Сумський місцевий центр з надання БВПД призначив адвоката Світлану Щербак, яка разом з клієнтом не визнали позов.

Представник відповідача Сумської міської ради подав письмовий відзив, в якому зазначив, що рішення прийняте з дотриманням закону, позивачами не надано доказів, що перердача у власність відповідачу спірної земельної ділянки порушує права позивачів. Тому в задоволенні позову просив відмовити.

Адвокат Світлана Щербак, у свою чергу, надала письмовий відзив, у якому в задоволенні позову просила відмовити. Правозахисниця вказувала на те, що жодним чином не порушувалися права та інтереси позивачів. Як вбачається з позову, позивачі були не згодні з рішенням щодо відмови їм у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою, однак до суду за захистом своїх прав вони не зверталися.

У результаті Зарічний районний суд від 08.04.2020 року ухвалив: в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення відмовити у зв’язку з їх необґрунтованістю. Тож права клієнта системи БПД учасника АТО на користування земельною ділянкою були захищені.

«При вирішенні спорів щодо однієї земельної ділянки між різними фізичними особами та захисті інтересів клієнта досліджено позицію Великої Палати Верховного Суду та вивчено судову практику загальних та адміністративних судів з питання оскарження рішень органів місцевого самоврядування та органів державної влади щодо прав на землю для правильного тлумачення норм законодавства та написання відзиву на позовну заяву, що стало основою для винесеного рішення Зарічним районним судом м. Суми на користь клієнта-відповідача», – розповіла адвокат Світлана Щербак.

Довідково: справа №591/8106/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/96198298