назад

Адвокатом системи БПД захищено права особи, яка постраждала від домашнього насильства

До Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД звернулася громадянка М., яка бажала притягнути до кримінальної відповідальності свого колишнього чоловіка, який систематично вчиняв по відношенню до неї фізичне та психологічне насильство, що виразилось у нанесенні тілесних ушкоджень, словесних образах, погрозах, приниженні, висловлюваннях нецензурною лайкою в її бік.

Центром встановлено належність особи до суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу та призначено представника – адвоката Тетяну Яремчук.

Адвокат Яремчук Т.Л. детально дослідила матеріали кримінального провадження та завдяки її активної позиції кривдника було притягнуто до відповідальності за ст. 126-1 Кримінального кодексу України (домашнє насильство) та призначено покарання у вигляді одного року позбавлення волі, з випробуванням – іспитовим строком 1 рік.

Які дії особи, яка страждає від домашнього насильства?
Коментує адвокат системи БПД Київщини Тетяна Яремчук:
Перше. Якщо Ви страждаєте від домашнього насильства – зателефонувати за номером «102». Під виклику екіпажу патрульної поліції слід зазначити, що потрібен саме екіпаж “ПОЛІНА” (поліція проти домашнього насильства), які реагують виключно на виклики, що пов`язані із домашнім насильством.
За фактом виклику має прибути екіпаж патрульної поліції, зафіксувати прояв домашнього насильства у будь-якій формі та вжити такі заходи:
– скласти протокол про адміністративне правопорушення (що передбачене ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення – вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування).
Далі складений протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами, що зібрані працівниками поліції на підтвердження факту домашнього насильства, надсилається до суду. І вже суд вирішує, чи притягнути кривдника до відповідальності, чи ні.
– за наявності для цього підстав, затримати кривдника максимум на 3 години;
– застосувати терміновий заборонний припис стосовно кривдника (виноситься строком до 10 діб у разі у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи).
Друге. У разі, якщо особа стала жертвою домашнього фізичного або сексуального насильства навіть, якщо немає видимих ознак ушкоджень (наприклад синців чи подряпин), потрібно негайно звернутися до лікаря у травмпункт/судово-медичного експерта, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження і визначити ступінь їх тяжкості. Надалі це допоможе притягнути кривдника до кримінальної відповідальності.
Для зняття таких пошкоджень можна звернутися до бюро судово-медичної експертизи у відповідній області. В подальшому висновок експерта буде вагомим доказом у суді.
Третє. У разі вчинення фізичного або домашнього насильства, бажано негайно звернутись до районного відділення поліції для складання письмової заяви про вчинення кримінального правопорушення, до якого слід додати копію висновку судово-медичного експерта. У такій заяві слід коротко та чітко описати всі обставини справи. Також письмова заява може бути направлена, як цінний лист з повідомленням про доставку.
Четверте. Скористайтесь правом на встановлення обмежувального припису.