назад

Адвокат Тетяна Тюпляєва допомогла клієнтові визнати протиправними дії державної міграційної служби по відмові вклеїти фотокартку у паспорт

9 грудня 2020 до Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  (далі – місцевий центр) звернулася громадянка Р. за отриманням безоплатної правової допомоги з наступного питання: по досягненню 45 річного віку клієнтка звернулася до Корабельного районного відділу у м. Херсоні УДМС України за вклеюванням фотокартки до паспорта громадянина України в формі книжечки, однак отримала відмову, вмотивовану тим, що звернулася понад місяць від дня народження, в зв’язку з чим УДМС вважає паспорт недійсним.

Працівниками місцевого центру запропоновано вирішити питання в судовому порядку. шляхом оскарження відмови в суді в порядку адміністративного судочинства.

Дорученням місцевого центру №2377-Д від 10.12.2019 для надання БВПД клієнтці призначено адвоката Тетяну Тюпляєву, яка склала адміністративний позов до суду.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі – Порядок № 302), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Згідно з підпунктом 6 пункту 6 Порядку № 302 обмін паспорта здійснюється у разі, якщо особа досягла 25 чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

Отже, за чинним законодавством громадянин України, який має паспорт у формі паспортної книжечки, зобов`язаний протягом місяця після досягнення 25- чи 45-річного віку звернутися до уповноважених державних органів із заявою про вклеювання до паспорту фотокартки.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи громадянка Р. пропустила місячний строк звернення після досягнення нею 45 років.

Як зазначалось вище, до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним (пункт 8 Положення № 2503-XII).

При цьому, суд зазначає, що паспорт, в якому не вклеєно фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним для встановлення відповідної особи, однак визнання паспорта недійсним немає наслідком його вилучення. Крім того, вказаними нормами не встановлено заборони для вклеювання фотокартки у паспорт після спливу тридцятиденного строку.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 по справі №540/1076/20 позов задоволено в повному обсязі, визнано протиправними дії Корабельного районного відділу у м. Херсоні Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області щодо відмови громадянці Р. у наданні адміністративної послуги по вклеюванню до її паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки, у зв`язку з досягненням 45-ти років, зобов’язано відділ УДМС вклеїти фотокартку в паспорт.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/89726250