назад

Адвокат Владислав Тільненко допоміг клієнтові скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності

28.02.2020 до Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернувся громадянин К. за отриманням безоплатної вторинної правової допомоги.

Суть справи полягала в наступному: 20.02.2020 громадянин К. керував транспортним засобом ЗАЗ 1102 та був зупинений працівниками патрульної поліції. На вимогу надати працівникові поліції поліс  обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників всіх наземних транспортних засобів, відмовився, оскільки вважав причину зупинки та вимогу поліцейського незаконними. Як наслідок – патрульним складено постанову про притягнення громадянина К. до адміністративної відповідальності за ст.126 ч.1 КУпАП.

Дорученням місцевого центру №2606-Д від 02.03.2020 для надання клієнтові безоплатної вторинної правової допомоги призначено адвоката Владислава Тільненка, який склав до суду адміністративний позов, в якому просив визнати постанову про притягнення громадянина К. до відповідальності за порушення вимог ч.1 ст.126 КУпАП незаконною та скасувати. Позовні вимоги аргументовано наступним:

Частиною 1 ст. 126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката “Зелена картка”).

Тобто, даний вид відповідальності може наставати до особи, водія транспортного засобу, під час його експлуатації за умови відсутності або не бажанні пред`явлення для перевірки, серед інших необхідних документів – поліса.

Так, Закон України від 1 липня 2004 року N 1961-IV “Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” (далі –Закон N 1961-IV) регулює відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі – обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності) і спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.

Страховий поліс – єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору (пункт 1.8 статті першої цього Закону).

При використанні транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов`язана мати при собі страховий поліс (сертифікат). Страховий поліс пред`являється посадовим особам органів, визначених у пункті 21.2 цієї статті, на їх вимогу.

Тобто, право для витребування полісу відповідним підрозділом Національної поліції у водія транспортного засобу виникає за наявності двох виключних випадків, передбачених Законом N 1961-IV, які не мали місце в даних правовідносинах. Отже підстав для застосування до громадянина К. санкції, передбаченої частиною першою статті 126 КУпАП, у інспектора не було.

Рішенням Херсонського міського суду від 22.06.2020 по справі 540/857/20 адміністративний позов задоволено, скасовано постанову у справі про адміністративне правопорушення серія ЕАК №2133262 від 20.02.2020 р. про притягнення громадянина К. до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/900777211