назад

У Херсоні адвокат Володимир Петряєв допоміг клієнтці, як внутрішньо переміщеній особі, отримати невиплачену пенсію у зв`язку з втратою годувальника

10.08.2020 до Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернулася громадянка К. з наступним питанням: клієнтка є внутрішньо переміщеною особою, тимчасово зареєстрована та проживає в м. Херсоні, отримувала пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

З травня по вересень 2018 року пенсійний фонд не здійснював виплату пенсії, на неодноразові звернення клієнтки надавалися письмові відповіді, в яких зазначалося, що заборгованість обліковується в пенсійному органі та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України; вказаний порядок не прийнято.

Працівниками місцевого центру запропоновано клієнтці звернутися до суду з адміністративним позовом щодо визнання дій УПФУ по невиплаті пенсії незаконними та зобов’язання відповідача здійснити виплату.

Дорученням місцевого центру №2955-Д від 12.08.2020 для надання БВПД клієнтці призначено адвоката Володимира Петряєва, який ознайомившись з матеріалами, склав адміністративний позов.

Статтею 49 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Положеннями ст.8 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-VI (далі – Закон № 1058) передбачено, що право на отримання довічної пенсії та одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування мають застраховані особи і члени їхніх сімей та/або спадкоємці на умовах та в порядку, визначених цим Законом.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» не встановлює жодних випадків для припинення виплати пенсії.

Таким чином, припинення виплати пенсії громадянці К. з травня по вересень 2018 року включно не відповідає вимогам Конституції України та пенсійного законодавства.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 540/2613/20 позовну заяву задоволено в повному обсязі. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо невиплати клієнтці Центру пенсії у зв`язку із втратою годувальника за період з травня по вересень 2018 року, зобов’язано відповідача виплатити заборгованість з пенсії за вказаний період.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92502453