назад
04.08.21

Дорослий онук не хоче сплачувати «комуналку»? Вихід – визначити порядок користування квартирою та розділити особовий рахунок

У Марії Олександрівни склалися досить напружені стосунки з її вже дорослим онуком, з яким вони живуть в одній квартирі. Чоловік не бажає оплачувати житлово-комунальні послуги, а пенсії старенької на це не вистачає. Тому Марія Олександрівна хотіла розділити особовий рахунок на оплату ЖК-послуг, що дозволить їй розподілити тягар відповідальності за «комуналку» із онуком та обґрунтовувати підстави для отримання субсидії.

Жінка звернулася до Лівобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Пенсіонерка розповіла, що вона живе у одній кімнаті, онук – в іншій. Особовий рахунок на квартиру оформлено на неї. Марія Олександрівна поскаржилася, що її маленької пенсії не вистачає щоб оплачувати «комуналку», купувати ліки та продукти. Як результат – вона має  заборгованість за комунальні послуги. Крім цього, жінка має право на субсидію, але не може нею скористатися через борги.

Дорослий онук фінансово не допомагає бабусі, хоча б частково оплачувати рахунки за спожиті житлово-комунальні послуги відмовляється. Через це між ними часто виникають сварки, під час яких чоловік поводиться агресивно.

Під час бесіди з клієнткою адвокатка Наталія Загорняк, яка співпрацює з системою БПД, дізналася, що порядок користування квартирою її співвласниками не встановлювався, договір про участь у витратах на оплату житлово-комунальних послуг сторони також не укладали, а пенсіонерка, в свою чергу, не зверталася до відповідних комунальних підприємств про розподіл рахунків.

Оскільки Марія Олександрівна та її онук не встановили порядок користування спільним майном, тому суд фактично позбавлений можливості здійснити розподіл особових рахунків з утримання спільного майна, а саме – сплати витрат за надані житлово-комунальні послуги.

Отож, перш за все, адвокатка пояснила пенсіонерці, що вона  володіє  не часткою майна (квартири) в натурі, а часткою в праві власності на спільне майно у цілому, оскільки володіє на праві спільної сумісної власності. Ця частка є ідеальною та визначається у дробовому виразі.

Чинним законодавством України обов`язок по оплаті комунальних платежів покладений на кожного зі співвласників, відповідно до частки співвласника у квартирі. Тому клієнтка не позбавлена можливості захищати свої права та звернутися до суду з відповідним позовом. Також адвокат пояснила жінці, що розподіл особового рахунку можливий лише за умови виділення часток у натурі (визначення конкретної площі за кожним зі співвласників) чи встановлення порядку користування квартирою.

Адвокатка Наталія Загорняк звернулася до суду міста Києва з позовною заявою, в якій просила визначити порядок користування квартирою.

Враховуючи доводи адвокатки, а саме запропонований порядок користування спірною квартирою, який не порушує права як пенсіонерки, так і її онука, та надані пояснення і докази у судових засіданнях, суд повністю задовольнив позовні вимоги  і визначив порядок користування квартирою.

Відтак, зусилля адвокатки Наталії Загорняк забезпечили підстави для розділу особового рахунку, що дозволить клієнтці системи БПД розподілити тягар відповідальності за оплату комунальних послуг із онуком та обґрунтовувати підстави для отримання відповідної субсидії.

З повним текстом рішення можна ознайомитись за посиланням  https://reyestr.court.gov.ua/Review/95637827