назад

Актуальні питання спадкування: відповідають юристи системи БПД Сумщини

До центрів та бюро правової допомоги часто звертаються клієнти з питаннями щодо спадкування. Тож пропонуємо відповіді юристів на найактуальніших з них.

Чи можна прийняти спадщину за відсутності правовстановлюючих документів?

Багато людей отримують у спадок майно і починають оформлювати спадщину. Але при цьому не завжди мають документи, які підтверджують право власності спадкодавця на нерухоме майно.  Якщо особі відомо, де знаходяться необхідні для оформлення спадщини документи, то перш за все рекомендуємо звернутися до нотаріуса. Відповідно до Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. Відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій, повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця. Якщо ж цим шляхом питання не може бути вирішене, то можна звернутися до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, якщо він є, а у разі відсутності заповіту, то визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом. Якщо немає інших спадкоємців, або у разі відсутності спору з іншими особами, такі справи вирішуються достатньо просто. Після того, як буде отримано судове рішення, необхідно звернутися до нотаріуса чи ЦНАП з рішенням суду, яке набрало законної сили, і зареєструвати право власності в реєстрі речових прав на нерухоме майно.

До якого суду потрібно подавати заяву і яка вартість судового збору?

Справа щодо оформлення документів, які посвідчують право власності на нерухоме майно, розглядається в порядку цивільного судочинства в районних, районних у містах, міських та міськрайонних судах за місцезнаходженням майна. Сплачується судовий збір у розмірі одного відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Ціна позову визначається виходячи з грошової оцінки нерухомого майна або за результатом проведеної експертної оцінки.

Чи потрібно приватизовувати майно після оформлення спадкового майна?

Ні, приватизувати можна тільки майно державної і комунальної власності, а спадкується майно, яке належало на праві власності саме фізичній особі. Після отримання свідоцтва на право на спадщину і витягу з реєстру речових прав не нерухоме майно ви стаєте повноцінним власником.