назад

Аліменти на утримання дитини: все, що важливо знати

Одним із найважливіших прав дитини є право на утримання. Окреме її проживання від одного з батьків не звільняє останнього від обов’язку утримувати свою дитину (найчастіше – шляхом сплати аліментів) до досягненню нею повноліття. Консультує начальник Піщанського бюро правової допомоги Тетяна Шубенко.

Хто може отримати аліменти на утримання дитини?

Зазвичай питання про отримання аліментів на дитину піднімає один із батьків (опікун, піклувальник), з яким дитина проживає. Однак, їх може стягувати і сама дитина, якій виповнилося 18 років, у випадку, якщо вона продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги (до досягнення 23 років).

Способи отримання аліментів

І. Досудовий (добровільний). Це може бути як усна домовленість між батьками, так і нотаріально засвідчений договір про сплату аліментів на дитину (посилання: https://cutt.ly/SdTdoak). Відмінність між ними полягає у тому, що невиконання усної домовленості не тягне за собою юридичних наслідків, тоді як несплата аліментів за договором є підставою для звернення до органу державної виконавчої служби і стягнення аліментів у примусовому порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.

ІІ. Судовий – коли батьки не досягли згоди стосовно розміру аліментів, чи один із батьків взагалі ухиляється від утримання своєї дитини і не приймає участі у її вихованні. У такому випадку мати або батько (опікун, піклувальник) мають право звернутися до суду.

Стягнення аліментів у судовому порядку

Звернутися до суду можна шляхом подачі:

1) заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів (такий розгляд у суді називають наказним провадженням) або;

2) позовної заяви про стягнення аліментів (позовне провадження).

У першому випадку справа розглядається у набагато коротші терміни, ніж у другому.

Який розмір аліментів можна стягнути у судовому порядку?

Сімейний кодекс України встановив мінімальні та максимальні розміри аліментів, які можна стягнути у судовому порядку. Важливу роль тут відіграє вік дитини та встановлений прожитковий мінімум.

Для розміру стягуваних аліментів має значення і вид провадження, у якому розглядається справа.

 Важливо! Обов’язковою умовою для звернення до суду із заявою про видачу судового наказу є стягнення аліментів, що не пов’язане із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Покроковий алгоритм стягнення аліментів

КРОК 1. Підготувати позовну заяву/заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Це можна зробити самостійно, скориставшись зразками (посилання: https://cutt.ly/odIDDLM) або звернувшись за допомогою до юриста. У тому випадку, коли Ви, наприклад, маєте статус ветерана війни (учасника бойових дій) чи внутрішньо переміщеної особи, або Ваш середньомісячний дохід менше 2-х прожиткових мінімумів (з 1 липня 2020 року для  пенсіонерів та осіб з інвалідністю– не більше 3424 гривні, для всіх інших – не більше 4394 гривні) Ви можете отримати правову допомогу безоплатно. Для цього потрібно звернутися до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за місцем Вашого проживання чи перебування (контакти: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ ).

КРОК 2. Подати позовну заяву/заяву про видачу судового наказу з додатками до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживання.

КРОК 3. Отримати рішення суду та виконавчий лист або судовий наказ.

КРОК 4. Звернутися до органу державної виконавчої служби за місцем реєстрації боржника (контакти: https://minjust.gov.ua/str_ter)  із заявою про відкриття виконавчого провадження про стягнення аліментів із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвища, імені, по батькові стягувача, реквізитів документа, що посвідчує його особу (зразок заяви: http://udvs-dp.gov.ua/catalog/item/208) та судовим наказом або виконавчим листом про стягнення аліментів.

КРОК 5. Орган державної виконавчої служби приймає документи, перевіряє їх і у разі відсутності зауважень відкриває виконавче провадження та стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом.

Крім того, виконавчий документ про стягнення аліментів разом із заявою (де також зазначаються реквізити банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвище, ім’я, по батькові стягувача, реквізитів документа, що посвідчує його особу) може бути самостійно надісланий Вами як стягувачем безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі – підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.