назад

Аліменти на утримання дитини за позовною заявою органу опіки та піклування

До Хмільницького  міськрайонного суду надійшла позовна заява від органу опіки та піклування до опікуна матері  дитини про стягнення аліментів  на утримання неповнолітнього Костянтина.

Передісторія: У 2006 році у Оксани народився син Костянтин, відомості про батька за заявою матері були внесені до свідоцтва про народження.

У 2007 році рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області матір Костянтина визнано недієздатною особою, а малолітньому сину призначено опікуна – його бабусю (Катерину Михайлівну). У 2016 році бабуся помирає та Костянтину надають статус дитини, яка позбавлена батьківського піклування та призначають нового опікуна.

До служби у справах дітей Хмільницької міської ради неодноразово надходили листи від управління праці та соціального захисту населення, про те що опікун дитини не отримує аліменти на утримання хлопчика.

В результаті дане питання було винесене на розгляд комісії з питань захисту прав дитини, де рекомендовано комітету Хмільницької міської ради звернутись з позовною заявою щодо стягнення аліментів з опікуна матері дитини.

Відповідачу – опікуну матері, нічого не залишалось, як звернутись за допомогою до Хмільницького бюро правової допомоги за захистом та роз’ясненням його прав та обов’язків. Юрист – Ганна Мариніч допомогла сформувати відзив на позовну заяву. Між мамою хлопчика, тіткою малого склались щирі відносини. Малий ходить до школи, проживає з тіткою та матір’ю. Опікун малолітнього Костянтина не перешкоджає у спілкуванні малого з мамою та тіткою, адже бачить користь від такого спілкування  для усіх сторін.

Костянтин забезпечений усім необхідним для гармонійного розвитку: одяг, канцтовари, продукти харчування та одяг, оплачується його лікування, екскурсії, нещодавно придбано мобільний телефон, має велосипед, регулярно отримує кишенькові кошти на власні витрати.

Права дитини не порушуються, а кошти, які отримує опікун дитини, ідуть виключно на потреби дитини. Матір дитини – особа з 2-групою інвалідності, потребує постійного піклування та  лікування, медикаментів та ліків. Житло, де проживає матір – потребує ремонту та оплати комунальних послуг.

Згідно ч. 2 ст. 15 СКУ майновий обов’язок недієздатної особи за її рахунок здійснює опікун та розмір аліментів на 1 дитину не може бути меншим ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СКУ). Відповідно до статті 11 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових соцзахисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», орган опіки та піклування забезпечує вирішення питань щодо подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавленого батьківського піклування.

У результаті розгляду,  рішенням Хмільницького міськрайонного суду позивачу було відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо стягнення аліментів на утримання малолітнього Костянтина.