назад

Б’є – значить буде відповідати за свої вчинки!

З гематомами на обличчі, синцями, розбитим носом до Полтавського бюро правової допомоги звернулась жінка шукати захисту від свого сина.

Від історії, яку вона розповіла з’являються  «мурашки» по шкірі.

«Маю будинок, в якому окрім мене, проживає мій син разом із дружиною та малолітніми дітками. Свого часу я виїхала до столиці на роботу, бо заробітні плати там вищі. Ну а що? Сім’я у сина, онукам допомогти треба. Кожного місяця я надсилала сину гроші, бо в селі на хорошу роботу з гідною платнею влаштуватись важко, роботи немає. Та пандемія коронавірусної хвороби внесли свої корективи в наше життя. Через карантинні обмеження мені довелось звільнитись з роботи та повернутись додому. Та не всі, як виявилось, були раді мене бачити. Поки я була на заробітках, син почав вживати спиртні напої, ображати дружину та дітей, постійно вчиняв сварки. Йому не подобалось, що я повернулась додому. Останньою краплею мого терпіння стало те, що одного разу він прийшов пізно ввечері на підпитку та почав ображати та бити свою дружину. Не витерпівши, я вступилась за невістку і тоді вся агресія мого сина перекинулась на мене. Він перетворився на жорстокого звіра. Я не впізнавала свого сина. Просила його припинити, та марно. Чим я заслужила, де завинила? … (примітка автора: плаче). Не пам’ятаю, як вибігла в нічній сорочці на вулицю, викликала поліцію. Приїхала швидка і мене забрали в лікарню. Після лікарні мені підказали, що в Полтаві є притулок для жінок, куди я і звернулась, бо повертатись додому було страшно. В притулку мені розповіли, що є безоплатна правова допомога, де я зможу отримати юридичну допомогу» – з болем у серці ділиться із нами жінка.

Скривджена жінка звернулась до Полтавського бюро правової допомоги, де їй надали консультацію щодо порядку отримання безоплатної вторинної правової допомоги задля вирішення її питання.

Полтавка зібрала необхідні документи та написала заяву про надання безоплатної вторинної правової допомоги. Представляти її інтереси було доручено фахівчині Полтавського бюро правової допомоги Тетяні Ражик.

«Враховуючи положення Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, обмежувальний припис за своєю суттю не є заходом покарання особи (на відміну від норм, закріплених у КУпАП та КК України), а є тимчасовим заходом, виконуючим захисну та запобіжну функцію і направленим на попередження вчинення насильства та забезпечення першочергової безпеки осіб, з огляду на наявність ризиків, передбачених вищезазначеним законом, до вирішення питання про кваліфікацію дій кривдника та прийняття стосовно нього рішення у відповідних адміністративних або кримінальних провадженнях. Оскільки жінку на час звернення за вторинною правовою допомогою не було визнано потерпілою в рамках кримінального провадження, були відсутні підстави для прийняття звернення на БВПД як потерпілої в кримінальному провадженні» -прокоментувала обраний спосіб захисту клієнтки Тетяна Ражик.

Маючи в своєму розпорядженні терміновий заборонний припис правоохоронних органів, який підтверджував факт вчинення домашнього насильства, фахівчиня склала заяву про видачу обмежувального припису та представила інтереси клієнтки в суді.

Районним судом м. Полтави, зваживши всі наявні докази,  було прийнято рішення про задоволення заяви представника заявниці.

Таким чином, кривднику було заборонено протягом 6 місяців перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, наближатись до неї ближче ніж на 100 метрів, вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто або через третіх осіб.

Відповідно до п. п. 3, 7, 17 ч. 1ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Обмежувальний припис стосовно кривдника – встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов`язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

З текстом рішення ви можете ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/98292968

Доречно нагадати, що у випадку наявності невирішених правових питань, отримати правову допомогу має можливість кожен, звернувшись до Полтавського бюро правової допомоги  за адресою: місто Полтава, вулиця Міщенка, 2, телефон (066) 215-31-32, де фахівці бюро охоче та безкоштовно нададуть Вам необхідні роз’яснення та допомогу.