назад

Безпечне поводження з піротехнікою

Новорічні та різдвяні свята зазвичай не обходяться без використання петард, феєрверків, салютів, які асоціюються з веселощами та гарним настроєм. Але не слід забувати, що невміле поводження з піротехнікою або ж використання неліцензованої продукції даного виду можуть призвести до трагічних наслідків у вигляді пошкодженого майна, тілесних ушкоджень, або й летальних випадків.

Про безпечне використання піротехнічних виробів розповіла слухачам Українського радіо.Херсон заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко у ефірі  щотижневої передачі «Право знати».

Завантажити аудіозапис радіоефіру

Відповідно до чинного законодавства піротехнічний виріб – це виріб, призначений для створення світлового, іскрового, димового, звукового та/або змішаного ефекту шляхом горіння  (вибуху)  піротехнічної  суміші  та/або  вибухової речовини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №839 «Про затвердження технічного регламенту піротехнічних виробів» визначено, що піротехнічні вироби поділяються на:

 1. феєрверки (феєрверочні вироби) – піротехнічні  вироби, призначені  для  використання  під  час  проведення   розважальних заходів, серед яких виділяють:

 • феєрверки  загального  використання – піротехнічні  вироби,   що   вільно   реалізуються   населенню   з урахуванням вимог технічного регламенту,  поводження з якими не потребує спеціальних знань та  навичок,  а  використання  таких виробів  з  дотриманням  вимог  інструкції  щодо  їх  застосування забезпечує захист життя та здоров’я людей і охорону  навколишнього природного середовища:
 • класу 1, які мають  дуже  низький рівень небезпеки та шуму і можуть використовуватися у житлових будівлях;
 • класу 2, які мають  низький  рівень  небезпеки  та шуму і не призначені для використання у житлових будівлях;
 • класу 3, якімають середній рівень небезпеки і не призначені для використання у житлових будівлях;
 • феєрверки професійного використання – піротехнічні вироби,  призначені виключно для використання особами зі спеціальною підготовкою класу 4, які мають високий рівень небезпеки.

2. сценічні піротехнічні вироби –  піротехнічні    вироби, призначені  для  використання  на сцені як у приміщенні,  так і на відкритому просторі, зокрема ті, що використовуються під час кіно-та телезйомок, серед них виділяють:

 • класу Т1, які мають низький рівень небезпеки;
 • класу Т2, які мають  високий рівень небезпеки і призначені для використання виключно особами із спеціальною підготовкою;

3. піротехнічні вироби, зокрема ті, що призначені для транспортних засобів –  складові частини системи безпеки транспортного засобу,  що містять піротехнічні речовини, призначені для активізації засобів безпеки транспортного засобу:

 • класу Р1, які мають низький  рівень небезпеки;
 • класу Р2, які мають  високий рівень небезпеки і призначені для  використання  виключно  особами  із спеціальною підготовкою.

Важливо! Виробник піротехнічного виробу визначає клас, призначення, рівень небезпеки та шуму такого виробу.

Піротехнічний виріб повинен:

 • мати визначені його виробником експлуатаційні характеристики, що повідомляються призначеному органові під час проведення процедури оцінки відповідності з метою гарантування безпечності та надійності такого виробу;
 • бути сконструйованим та виготовленим з урахуванням вимог до його безпечної утилізації;
 • під час використання за призначеннямфункціонувати належним чином.

Піротехнічні вироби заборонено продавати або передавати особам, які не досягли такого віку:

 • феєрверки класу 1 – 12 років;
 • феєрверки класу 2 – 16 років;
 • феєрверки класу 3 – 18 років;
 • сценічні піротехнічні  вироби  класу  Т1 – 18 років;
 • піротехнічні вироби класу Р1 – 18 років.

Заборонено продавати або передавати особам, що не мають спеціальної підготовки:

 • феєрверки класу 4;
 • сценічні піротехнічні вироби  класу Т2;
 • піротехнічні вироби класу Р2.

Виробник піротехнічного виробу повинен:

 1. визначити клас піротехнічного виробу;
 2. забезпечити виготовлення піротехнічного виробу з таких матеріалів, щоб їх уламки не загрожували життю та здоров’ю людини, майну та навколишньому природному середовищу;
 3. забезпечити захист піротехнічного виробу від випадкового запуску чи запалення;
 4. визначити строк використання піротехнічного виробу;
 5. забезпечити  виготовлення  піротехнічного   виробу   таким чином,  щоб  під час його використання максимальний рівень шуму не перевищував 120  ДБ  поза  небезпечною  зоною  дії  піротехнічного виробу;
 6. дотримуватися   вимог  до  радіусу  небезпечної  зони  дії піротехнічного виробу,  який для феєрверків класу 1 повинен становити не більш як 1 метр,  класу 2 – не більш як 8  метрів,  класу  3  –  не  більш  як  15  метрів,  класу  4  –  більш  як  15 метрів (радіус небезпечної  зони  дії  повинен  бути  визначений  у   нормативній документації  на піротехнічний виріб).  У разі необхідності радіус небезпечної зони дії піротехнічного виробу може бути змінений;
 7. визначити радіус  небезпечної  зони  дії   піротехнічного виробу,   призначеного   для  транспортних  засобів  і  сценічного піротехнічного виробу.

Відповідальність за порушення порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів

Відповідальність за порушення порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів передбачена статтею 195-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КупАП).

Так, порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів тягне за собою накладення штрафу від 35 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією піротехнічних засобів.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від 60 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією піротехнічних засобів.

Також не слід забувати, що використання піротехнічних засобів може бути пов’язане з порушенням правил додержання тиші у населених пунктах та громадських місцях, за що також передбачена адміністративна відповідальність.

Так, статтею 182 КУпАП визначено, що порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо вищевказані дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, то такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Памятайте, що купівля та використання сумнівної піротехнічної продукції, або ж конструювання саморобних феєрверків може зіпсувати свято, спричинити вкрай негативні наслідки для не тільки для вашого життя, здоров’я та майна, а також і оточуючих. Надзвичайно чутливими до салютів та феєрверків є  тварини та птахи, велика кількість яких гине під час новорічних свят. Будьте уважні та обережні!

Якщо потребуєте правової консультації – телефонуйте Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України).