назад

БПД в дії: фахівець Володимирецького бюро допомогла жительці Рівненщини відстояти право на успадковані пенсійні виплати у розмірі близько 6000 грн

Трапляються випадки, коли спадкоємець  документально повністю оформивши спадщину та усі потрібні папери, все ж змушений додатково звертатися до суду, до прикладу, для заміни первісного позивача. Це зокрема, може бути у справах, коли до складу входять суми пенсійних виплат, які були присуджені, але не виплачені спадкодавцю. Одні можуть махнути на це рукою і не довести справу до кінця, а інші звернутися за допомогою до системи безоплатної правової допомоги. Ця історія якраз про те, як фахівець Володимирецького бюро правової допомоги Ірина Омельчук допомогла клієнтці відстояти своє право на успадковані пенсійні виплати після її матері.

До Володимирецького БПД звернулась пані Іванна (ім’я змінено). Жінці потрібна була правова допомога для заміни сторони її правонаступником.

Клієнтка розповіла, що постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 14.02.2012 року позов її матері про присудження на її користь пенсійних виплат, задоволено. Однак у 2012 році мати пані Іванни померла. Клієнтка пояснила, що вона є спадкоємцем за заповітом після смерті спадкодавця. Оскільки вказане судове рішення залишилося без виконання, пані Іванна, як спадкоємець, має намір подати документи відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду для проведення обліку, інвентаризації заборгованості за вище вказаною постановою суду та подальшої передачі її до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Тому пані Іванна є спадкоємцем пенсійних виплат, які призначені на користь її матері, які остання не отримала у зв’язку зі смертю.

Здійснювати складення процесуальних документів для клієнтки наказом Сарненського місцевого центру з надання БВПД  призначено заступника начальника відділу Володимирецького бюро правової допомоги — Ірину Омельчук.

Дії працівника системи БПД:

Складення заяви до суду, у якій міститься прохання допустити заміну первісного позивача, тобто її матері, по адміністративній справі, на пані Іванну, як спадкоємця за заповітом.

 Результат:

Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області позов пані Іванни задоволено в повному обсязі – замінено первісного позивача по адміністративній справі №1702/9785/11 за позовом до Управління пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, на її правонаступника.

Довідково:

Статтею 1219 ЦК України передбачені права та обов’язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов’язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Відповідно до ст.. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

Слід також зазначити, що відповідно до ч.4 ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоотриманими у зв’язку з його смертю, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

За положеннями ст..52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується – по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім’ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім’ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім’ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Цивільний кодекс не визначає строк, протягом якого  члени сім’ї  спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» теж не обмежують  право на отримання сум пенсій , що належали пенсіонерові і не були ним одержані у зв’язку з його смертю, тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера.

Згідно з  ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив.